Po jakim czasie wymienia się obuwie robocze

Przedsiębiorcy mają wiele zadań do wykonania. Niezależnie od tego, czy prowadzą małe firmy czy raczej prężnie działające przedsiębiorstwa, muszą myśleć o wielu zadaniach. Czasami zlecają je innym, a kiedy indziej samodzielnie zajmują się najważniejszymi sprawami. Duże znaczenie ma bezpieczeństwo i higiena pracy oraz to, aby zapewnić pracownikom wszystko, co jest im potrzebne do wykonywania zadań.

Obuwie dla pracowników – istotne standardy

Wszystko musi spełniać określone standardy. Jedną z istotniejszych spraw jest odzież i obuwie robocze. W niektórych zakładach nie ma konieczności przebywania w odpowiednim obuwiu, jednak tam, gdzie istnieje potencjalne niebezpieczeństwo, a pracownik jest bardzo aktywny i pracuje z różnymi urządzeniami, zazwyczaj odpowiednie obuwie jest niezbędne. Według kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania zadań bez odzieży i obuwia roboczego, jeśli na danym stanowisku pracy ich stosowanie jest konieczne i wymagane. Czasem pracownik może korzystać z własnej odzieży, ale wiele zależy od charakteru pracy. Odzież i obuwie może być tak długo używane przez pracownika, jak długo zachowuje cechy ochronne i użytkowe. W przeciwnym wypadku podlega wymianie. Oczywiście jest to sprawa dość indywidualna, ale możemy przyjąć, że nowe obuwie robocze przysługuje co pół roku.

Bezpieczeństwo i wydajna praca

Jeżeli pracownik pracuje w trudnych warunkach jego odzież musi być odpylana, odkażana i konserwowana we właściwy sposób. Pracownik nie powinien robić tego samodzielnie. Chodzi o to, aby minimalizować ryzyko skażenia środkami chemicznymi, a nawet promieniotwórczymi. Mogłoby To prowadzić do groźnych zakażeń. Najlepiej więc ustalić indywidualnie z pracownikiem, co jaki czas będzie mu dostarczone obuwie. Oczywiście jeśli zniszczy się ono już po dwóch czy trzech miesiącach również podlega wymianie. Istotniejsze znaczenie nad czynnikiem czasu ma zdrowy rozsądek oraz bezpieczeństwo. Obuwie robocze powinno zapewniać stopie komfort i stabilność. Czasem pracodawca zastanawia się jakiej marki obuwie wybrać. Oczywiście asortyment jest bardzo szeroki i dlatego nie łatwo podjąć decyzję. Najlepiej przetestować kilka firm, aby przekonać się, która z nich najbardziej odpowiada pracownikom. 

Obuwie skórzane robocze – jakość i komfort

Przydatne są usztywniane noski oraz gruba antypoślizgowa podeszwa. Na niektórych stanowiskach pracy potrzebna jest wkładka antyprzebiciowa. Wygląd obuwia roboczego odgrywa mniejszą rolę, ale również jest ważne. Wiele zależy od tego czy pracownicy pracują wewnątrz zakładu czy na zewnątrz. Bardzo dobrze sprawdza się skóra naturalna. Niektóre jej rodzaje są bardzo odporne uszkodzenia. Materiał ten nie pęka i długo zachowuje trwałość oraz świetne właściwości higroskopijne. Właśnie dlatego buty wykonane ze skóry naturalnej są najchętniej wybierane przez pracodawców. Kiedy już znajdziemy najlepsze produkty warto wynegocjować przystępną cenę, zwłaszcza jeśli musimy zaopatrzyć w odzież i obuwie większą ilość pracowników.

Artykuł powstał we współpracy z anco.com.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

93 − = 92