Włoski jubiler w salonach W.Kruk Rolex. Świat luksusu na wyciągnięcie ręki?

Świat luksusu  przestał być zarezerwowany  jedynie dla przedstawicieli elit – do ich grona dołączyło wielu  nabywców należących do klasy średniej.   

Zgodnie z wynikami przedstawionymi przez KPMG w dziewiątej edycji raportu na temat rynku dóbr luksusowych w Polsce w 2018 roku, znacząco zwiększyła się liczba osób zamożnych mieszkających w Polsce – według ich szacunków w 2018 roku takich osób było  ponad 1,3 miliona. Rośnie także liczba osób bogatych i bardzo bogatych, których roczne dochody brutto przekroczyły 1 mln zł. W 2017 roku mieszkało ich w Polsce ponad 23 tysiące. 

Sytuacja na rynku dóbr luksusowych wygląda równie dobrze, stale zwiększa się wartość wszystkich segmentów luksusowych dóbr konsumpcyjnych. Ponadto prognozy sugerują, że w najbliższych latach utrzyma się trend wzrostowy. Najszybciej będą rosnąć segmenty luksusowej biżuterii i zegarków, samochodów luksusowych oraz premium, a także alkoholi.  Wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce wyniosła  niemal 24 mld zł w 2018 roku. W porównaniu z poprzednim rokiem jest to wzrost o 13,8%.

Dynamicznie rozwija się rynek biżuterii i zegarków luksusowych. Jak wynika z analiz do 2023 roku jego wartość wyniesie 1,2 mld zł (687 mln zł dla biżuterii i 544 mln zł dla zegarków), co oznacza wzrost o 70% w porównaniu do 2018 roku. Szczególnie wysoką dynamiką wzrostu odznaczają się luksusowe zegarki (+13% r/r). Średnioroczne tempo wzrostu dla tej podkategorii w latach 2018–2023 plasuje się na poziomie 14%, co czyni ją jednym z najszybciej rozwijających się segmentów.

Głównymi nabywcami luksusowych zegarków są mężczyźni – aż 80% wartości całej kategorii stanowią zegarki męskie. Odwrotna sytuacja jest w przypadku luksusowej biżuterii, gdzie 67% wartości całego segment przypada na kobiety

Podobnie jak w przypadku sektora luksusowej odzieży i akcesoriów największymi europejskimi rynkami są Włochy, Wielka Brytania oraz Francja. W każdym z tych państw wartość rynku  jest szacowana na kwotę ponad 3 mld EUR rocznie.

Zdecydowanie rosnąca zamożność Polaków i generalna zmiana w postrzeganiu produktów jubilerskich sprawiają, że rok do roku zyskujemy nowych klientów. Nie korzystalibyśmy jednak z tej tendencji w tak ogromnym stopniu, gdyby nie nasze zrozumienie zmieniających się trendów i potrzeb konsumenckich. Klienci poszukują dzisiaj ciekawych wzorniczo, wyróżniających się produktów, które pozwolą im wyrazić siebie. Do jubilerów zaglądają nie tylko osoby szukające tradycyjnych wyrobów, ale też pokolenie wychowane w mediach społecznościowych, które pragnie się pokazać i odróżnić od grupy rówieśniczej. W W.KRUK rozumiemy ten trend, dlatego wykorzystujemy nasz potencjał wynikający z długiej tradycji marki w tworzeniu nowoczesnych, atrakcyjnych wzorniczo i cenowo produktów. Ciekawą grupą, rosnącą dynamicznie w ostatnich latach, są młodzi mężczyźni, którzy coraz wcześniej kupują zegarki wysokiej klasy. To klienci lojalni, którzy po pierwszym zakupie wracają po kolejne modele zegarków. Nową, ważną dla nas grupą są klienci zainteresowani nowoczesnymi akcesoriami W.KRUK, o jakości wzorniczej i wykonania porównywalnej do produktów zagranicznych marek selektywnych. To kategoria, którą rozwijamy od 2016, notując co roku kilkakrotny wzrost. – tak wypowiedział się  Radosław Jakociuk, prezes zarządu W.KRUK w cytowanym już raporcie KPMG z 2018  na temat rynku dóbr luksusowych w Polsce, dodając

 Rynek luksusowej biżuterii i zegarków jest jednak o tyle specyficzny, że w przeciwieństwie do samochodów czy nowych technologii nie są to kategorie tracące na wartości. Inwestycja w zegarek marki Rolex czy brylantową biżuterię może być jedną z pewniejszych w trudnych czasach. Widząc duży potencjał wzrostu w najbliższych latach, inwestujemy w doświadczenie marki i ofertę W.KRUK. W 2016 roku przedstawiliśmy nowy flagowy koncept salonu, który konsekwentnie wprowadzamy w kluczowych miastach i lokalizacjach. Jako wyłączny przedstawiciel marki Rolex od 2004 roku rozwijamy sieć butików W.KRUK Rolex, w których oferujemy luksusową biżuterię oraz najwyższej klasy zegarki

Biżuterię unikatową, wytworzoną ręcznie kwalifikuje się do kategorii luksusu dla wtajemniczonych, bo bransolety, kolie i naszyjniki nie mają widocznych oznaczeń jak okulary Gucciego czy torebka Louis Vuitton (luksus ostentacyjny). Rozpoznanie marki, wartości i autentyczności wymaga wiedzy….

W ten koncept doskonale wpasował się Fabrizio Di Cori, rzymski artysta sztuki jubilerskiej, którego unikatowe wyroby możemy podziwiać od kilku lat w galeriach ROLEX KRUK. Jego znakiem rozpoznawczym i inspiracją do stworzenia kolekcji biżuterii   jest wyjątkowy polny kwiat o intensywnym kolorze, zakwitający na wiosnę w Arteni.  Wszystko wykonane jest ręcznie – z wyjątkową dbałością o każdy szczegół i jakość.

W.KRUK jest najstarszą marką jubilerską w Polsce. Od ponad 175 lat   oferuje najwyższej jakości złotą i srebrną biżuterię, brylanty, kamienie szlachetne oraz autorskie kolekcje inspirowane najnowszymi trendami. 

Co czujesz  widząc Twoja biżuterię w Polsce? –  rozpromieniony  Fabrizio Di Cori odpowiada 

To tak wielkie  poczucie z jednej strony dumy, a z drugiej wprost dziecięcego szczęścia, że trudno mi to opisać.  Zobaczyć kolekcję moich wyrobów, każdy unikatowy i jedyny w swoim rodzaju, w całości wykonanych  ręcznie   w prestiżowych salonach W. KRUK to marzenie, które zostało zrealizowane. Realizacja tego projektu zajęła mi wiele czasu i wymagała wielu poświeceń…Jednak efekt jest niesamowity, czas przygotowywania pierwszej kolekcji zapamiętam  na   zawsze, jak i Twoją pomoc przy wprowadzeniu mnie na rynek polski …

Teraz szykujesz już kolejną  kolekcję, jak ci się współpracuje z firmą W. KRUK?

W. KRUK jest   najważniejszą firmą sprzedającą  luksusową   biżuterię  w Polsce. W ich salonach są wyroby  najlepszych  międzynarodowych marek biżuterii i jestem dumny, że jestem częścią  tej grupy z moją  biżuterią, która  reprezentuje moją markę i moją tożsamość stylistyczną.

Paweł Bartkowiak, Senior Product Manager  w firmie W.KRUK  zapytany przez nas o współpracę z Fabrizio Di Cori tak odpowiedział

Współpracujemy z wieloma biżuteryjnymi markami premium – głównie z Włoch. Cenimy je za charakterystyczny styl i nietuzinkowe wzornictwo. W ten obrys idealnie wpisuje marka Fabrizio Di Cori. Połączenie złota z kamieniami szlachetnymi okraszona nutą ekstrawagancji – to właśnie to czego poszukują nasi Klienci.

Współpracę oceniamy bardzo dobrze. Produkty są zdecydowanie z wyższej półki cenowej – a mimo to, już znalazły chętnych na ich zakup.

W najbliższym czasie do salonów W.KRUK Rolex trafi nowa kolekcja rzymskiego artysty sztuki jubilerskiej. Z samej ciekawości warto ją zobaczyć …..  

Korespondencja: Ewa Trzcińska,  ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]

ALL RIGHTS RESERVED

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *