Wypożyczanie samochodu – jak to działa? Sprawdź!

Organizowanie podróży na własną rękę to duże wyzwanie. Co więcej, prawdziwe trudności pojawiają się dopiero na miejscu. Co jeść? Gdzie spać? Jak poruszać się terenie, w który się udaliśmy? Dzisiaj odpowiemy sobie na to ostatnie pytanie, skupiając się na samochodowych wypożyczalniach. Na jakiej zasadzie działa wypożyczanie samochodu?

Wyszukiwanie wypożyczalni
Zanim wypożyczmy samochód, musimy go wpierw znaleźć i zarezerwować. Na szczęście nie ma potrzeby, by wykonywać tę żmudną pracę, samodzielnie wyszukując firmy wynajmujące samochody w danym miejscu i porównując ich ceny. Z pomocą przychodzą nam bowiem porównywarki cenowe. Korzystanie z nich jest wygodne, a w dodatku bardzo często otrzymamy niższą cenę za wynajem samochodu za ich pomocą, niż robiąc to bezpośrednio na stronie firmy. Zdarza się także, że sami lotniczy przewoźnicy oferują nam możliwość wynajęcia samochodu bezpośrednio po zakupie biletu.

Na co zwrócić uwagę wynajmując samochód?
Wynajmując samochód, musimy zwracać uwagę przede wszystkim na cenę oraz ukryte opłaty dodatkowe. Duża ilość firm stosuje nieczyste zagrywki, oferując samochody po niskiej cenie, doliczając przy okazji duże kwoty za niektóre usługi, jak np. podjęcie samochodu o konkretnej godzinie.

Rezerwując samochód, warto zrobić to jak najszybciej, gdyż ich liczba jest mocno ograniczona i jeśli chcielibyśmy zrobić to bezpośrednio przed wyjazdem, może się okazać, że zostały już tylko najdroższe oferty lub wszystkie auta są już niedostępne. Szybsze wynajęcie samochodu to także niższe ceny.

Wbrew pozorom, najniższe ceny wynajmu samochodów mają firmy znajdujące się na lotnisku. Można to tłumaczyć największym popytem na tę usługę w tym miejscu. Warto więc sprawdzić ceny zarówno w mieście, jak i na lotnisku, gdyż różnice potrafią być ogromne.

Decydując się na wynajem, koniecznie należy sprawdzić, czy samochód nie jest objęty limitem kilometrów. Przekroczenie danej wartości spowoduje naliczenie dodatkowych opłat. Bardzo istotne są także dodatkowe opłaty związane z wiekiem kierowcy. Duża część wypożyczalni pobiera dodatkowe kwoty, gdy kierujący pojazdem ma mniej niż 25 lat. Ostatnim istotnym elementem jest rozliczanie za zużyte paliwo. Najczęściej stosuje się opcję pełny-pełny, gdzie pobieramy auto z paliwem zalanym pod korek i takie też oddajemy. Pozostałe opcje nie są opłacalne dla klienta.

Co potrzebujemy, by wypożyczyć samochód?
Do wypożyczenia samochodu potrzebujemy oczywiście prawa jazdy. Bez tego dokumentu nikt nie da nam kierować autem. Duża część firm wymaga także pewnego stażu za kierownicą, najczęściej jest to rok lub dwa, więc jeśli dopiero dostaliśmy dokument, zapewne nie uda nam się wynająć samochodu. Dodatkowo konieczny jest drugi dokument, którym potwierdzimy dane z prawa jazdy. Za wynajęte auto trzeba zapłacić i do tego potrzebna będzie karta kredytowa, na której firma wynajmująca zablokuje pewną kwotę pieniędzy. Karta musi być wystawiona na takie same dane, jak ma wpisane w dowodzie wypożyczający auto. Mało która firma pozwala jeszcze korzystać z wypukłych kart debetowych, dlatego najbezpieczniej będzie wyrobić „kredytówkę”. O ubezpieczenia i inne dodatki zadba firma, od której pożyczamy wóz.

Artykuł powstał we współpracy z Piastrental.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 5 = 3