Wyjątkowe wydarzenie w Termoli: Szkoła Kultury i Języka Polskiego „Apolonia” organizatorem inscenizacji w hołdzie Ofiarom Holokaustu

Szkoła Kultury i Języka Polskiego „Apolonia” z Termoli po raz kolejny była organizatorem inscenizacji „Człowiek to nie człowiek…to tylko numer”.

Młodzież odegrała wyjątkową rolę podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Inscenizacja została przekazana młodemu pokoleniu, głównie uczniom szkół średnich w piątek, 24 stycznia oraz w sobotę, 25 stycznia. W obchodach wzięło udział 400 studentów wraz z profesorami. Dodatkowe spotkanie odbyło się dla mieszkańców Termoli i okolic. Łącznie przybyło 600 osób.

Zostało poruszone znaczenie pamięci, w tym przypadku pamięci zbiorowej, pamięć przodków, która właśnie decyduje o tożsamości każdego z nas. To dzięki historii wiemy, kim jesteśmy, skąd przybyliśmy, i jak wyglądała ta droga. To dzięki historii możemy korzystać z dziedzictwa doświadczeń minionych pokoleń. To dzięki niej możemy ustrzec się błędów już raz popełnionych. Pokolenie bez wiedzy o swojej historii jest jak człowiek bez pamięci. Zależne od innych. Niezorientowane. Zagubione…i właśnie takich rezultatów oczekujemy. Nie popełniać już nigdy więcej takich błędów.   

Program DNI PAMIĘCI I HOŁD OFIAROM HOLOKAUSTU rozpoczęli uczniowie recytacją listów więźniów wojennych z Oświęcimia. Niezwykle utalentowani, młodzi muzycy z Polski (Białystok) pod dyrekcją Jolanty Drużyńskiej wzruszająco odegrał podkład muzyczny podczas projekcji 30 minutowego filmu dokumentalnego Auschwitz-Birkenau. Cisza, powaga, wzruszenie i niedowierzanie panował wśród włoskiej młodzieży. Szacunek, wyjątkowa zaduma i refleksja. Po koncercie nastąpiła swobodna debata  z młodzieżą, przeprowadzona przez Aldo Navoni i Federica Pozzi,  zaproszonych autorów  albumu fotograficznego „Al termine del binario: Auschwitz”.

Młodzi utalentowani wykonawcy polscy:

Magdalena Wiluk – pianino

Marzena Rogińska – skrzypce

Jakub Ladziński – klarnet  Byliśmy świadkami wyjątkowych obchodów, a Szkoła Kultury i Języka Polskiego „Apolonia” odegrała niezwykle ważną rolę jako organizator obchodów w Termoli, region Molise.   „Apolonia” Associazione Socio-Culturale z Termoli 

Nadesłała: Dagmara Sobolewska, Associazione Stowarzyszenie APOLONIA z Termoli         
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *