Ambasada RP w Rzymie: prezentacja Poradnika dla ofiar przestępstwa – Nigdy więcej same

4 lutego br. w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie odbyło się spotkanie, na którym został przedstawiony PORADNIK DLA OFIAR PRZESTĘPSTWA – NIGDY WIĘCEJ SAME, skierowany przede wszystkim do  kobiet – tzw. ofiar szczególnie wrażliwych.  

Poradnik został opracowany przez przedstawicieli Prokuratury w Tivoli oraz stowarzyszenie &Differenza Donna NGO & i przetłumaczony na język polski dzięki współpracy z Wydziałem Konsularnym Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie. 

Na inicjatywę, która ma na celu rozpowszechnienie broszury wyjaśniającej ofiarom przestępstwa, w jaki sposób i gdzie można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i gdzie kierować się z prośbą o pomoc, jako pierwsza odpowiedziała Ambasada Polska. Dlatego pierwsze takie spotkanie odbyło się w salonie Ambasady RP.


W dyskusji o wspieraniu i ochronie kobiet doświadczonych przez przemoc domową wzięli udział Pani Konsul Agata Ibek-Wojtasik – kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, Pani Anna Maria Anders – ambasador RP, Pan Francesco Menditto – Prokurator Krajowy, Pani Giovanna Pugliese – radna ds Turystyki i Równouprawnienia, Pan Federico De Siervo – prokurator generalny oraz Anna Wojtulewicz – radca prawny Ambasady RP w Rzymie.


Wielokrotnie zdarza się,  że kobiety cierpiące z powodu przemocy fizycznej czy psychicznej nie wiedzą, w jaki sposób mogą chronić siebie, swoje dzieci i gdzie mogą szukać pomocy i domagać się sprawiedliwości. Wstydzą się, ukrywają swoją osobistą tragedię, czują się bezradne. Cudzoziemki  dodatkowo mają trudności językowe, trudności związane z wyrażeniem siebie i zrozumieniem trudnych i skomplikowanych procedur oskarżenia, które wnoszą. Z powyższych powodów stało się konieczne napisanie poradnika, który w sposób jasny i zrozumiały wyjaśniałby kolejne kroki postępowania ofiary przemocy. Każdy kto sięgnie po książeczkę do ręki może dowiedzieć się gdzie złożyć zawiadomienie o przestępstwie,  kto ponosi koszty adwokata, jakie prawa przysługują ofierze w stosunku do oskarżonego w trakcie procesu, jakie prawa przysługują osobie , która nie posługuje się poprawnie językiem włoskim, do kogo może zwrócić się ofiara przestępstwa itd. Poradnik odpowiada na wszystkie zagadnienia dotyczące spraw przemocy.

Po przedstawieniu inicjatywy odbyła się krótka dyskusja, w której wzięły udział również osoby zaproszone na spotkanie. Przedstawiciele władz rządowych odpowiedzieli na pytania gości.  

Na miejscu obecna była również polska telewizja

Na zakończenie Pan Francesco Menditto – Prokurator Krajowy podziękował wszystkim zaproszonym za obecność i zainteresowanie tematyką  oraz za zaangażowanie członków  różnych stowarzyszeń w walce z przemocą i jej zapobieganie.

Pani Konsul Agata Ibek-Wojtasik natomiast potwierdziła współpracę polskich placówek, instutucji i fundacji z Prokuraturą Włoską i wsparcie wszytskich tych, którzy zwrócą się o pomoc bezpośrednio przez Ambasadę RP.

Korespondencja z Lacjum Maja Krajnowska, autorka strony Podróż do Rzymu.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 35 = 45