Giorgio Armani – prawdziwie zrównoważona moda – to moda ponadczasowa

Giorgio Armani S.p.A. – to włoski dom mody, założony przez Giorgio Armaniego oraz jego partnera Sergio Galeotti w 1975 roku, w Mediolanie. Główne jego marki to: Giorgio Armani, Emporio Armani, Armani Collezioni, Armani Jeans, Giorgio Armani Privé, EA7, Armani Junior, Giorgio Armani beauty, Armani Casa, Armani Hotels & Resorts, Armani Exchange, Armani Dolci, Armani Fiori oraz Armani Ristorante.

Słynny brand już od początku swej działalności proponuje ubrania ponadczasowe, do noszenia przez wiele lat… Kreacje Armaniego projektowane są z szacunkiem i wiedzą, stąd są uważane za bardzo wartościowe. Nie ma żadnych przeszkód aby je przerabiać, poprawiać, reinterpretować we wciąż nowy – przystający do naszych czasów i przemyślany – sposób. Wyróżniają się prostotą oraz szlachetnością formy. De facto są produkowane z materiaów pierwszej jakości. Można je zatem trzymać w szafie przez całe życie, a potem… przekazać swoim dzieciom. Co prawda to odzież luksusowa ale za to niezmiernie trwała. Słynny włoski projektant zawsze podkreślał, iż „nie trzeba kupować wciąż nowych rzeczy, które tylko nieodwracalnie zanieczyszczają naszą planetę”. Przyjęte stanowisko w ogromnej mierze przyczynia się do przyjaznego stosunku dla środowiska.

Co stanowi myśl przewodnią włoskiej marki odzieżowej? Otóż Giorgio Armani w każdym z udzielanych wywiadów kładzie szczególny nacisk na ideologiczne aspekty takie jak: autonomia i niezależność, etyczne podejście do zarządzania firmą, rzetelność i uczciwość, dbałość o rozwój i innowację technologiczną, ochrona środowiska, odpowiedzialna utylizacja zasobów naturalnych, szacunek dla społeczności, identyfikowalność procesu fabrykacji oraz bezpieczeństwo produktów. Twierdzi, iż są to podstawowe wymagania, które powinny być stawiane każdej firmie działającej na całym świecie.

W 2016 roku Giorgio Armani zapowiada utworzenie Fundacji nazwanej jego imieniem. Jej celem będzie promowanie projektów społecznych interesu publicznego jak i również ochrona i zabezpieczenie przedsiębiorstwa. Fundacja Giorgio Armani będzie ponadto służyć zabezpieczeniu aktywów grupy Armani oraz stanie się gwarancją, na stabilność – w zgodności z doktryną i wartościami jej założyciela. Po przejściu stylisty na emeryturę – zarządzaniem Fundacji zajmie się jego bratanica Roberta.

Stylista, który ubiera kobiety z prostotą, gracją i naturalną powagą, 11 lipca ubiegłego roku, obchodził swoje 85 urodziny. Wykreował on nowy wizerunek kobiety – z dala od stereotypów.  „Wszystkie z nas” – opowiada Isabella Rossellini (włoska aktorka i modelka) – „w związku z tym, że nie chciałyśmy nosić ciasnych i obcisłych ubrań, dobrze wiedziałyśmy, że (na nasze szczęście!) możemy znaleźć idealną garderobę u Armaniego. W ten sposób, nie czułyśmy się jak zwyczajne i banalne obiekty seksualne”.

Armani zrekonstruował koncepcję ubioru, który to często krępuje i usztywnia swego użytkownika. Odrzucił groteskową naturę stroju, niechlujstwo i całkowitą nonszalancję. Nadał kreacjom lekkości, elastyczności, płynności, prostoty i swobody. Można to śmiało zmieścić i określić tylko w dwóch słowach: praticità ed eleganza (pl. praktyczność i elegancja). Jego kreacje harmonijnie poruszają się wraz z jego właścicielem… Ktokolwiek przymierzy po raz pierwszy jedną z jego stylizacji, to z pewnością… już nigdy się z nią nie rozstanie. Gwoli ciekawostki, dodam od siebie, iż od 30 lat jestem otulona tylko jednym zapachem – Acqua di Giò.

Doskonałe „dopasowanie się” do okoliczności i potrzeb, pozwala Armaniemu (nota bene w dość krótkim czasie) stać się jedną z najbardziej reprezentatywnych i wpływowych osobowości XX wieku. Seria wydarzeń potwierdzi, że stanie sie charyzmatycznym liderem włoskiej mody: Richard Gere w jego stylowych ubraniach w filmie pt.:„Amerykański Żigolak”, okładka magazynu „Time”, narodziny młodzieżowej kolekcji „Emporio Armani”, fenomen jego jeansów…

Re Giorgio zdobywa uwielbienie pośród większości gwiazd filmowych. Tak naprawdę to kolorowy świat Hollywood od zawsze pasjonował młodego projektanta. Wynikiem są wspaniałe i niepowtarzalne kreacje, niejednokrotnie prezentowane na czerwonym dywanie. Uwieńczeniem ciężkiej pracy będzie przyznanie oficjalnego tytułu: „The perfect red carpet dress creator”.

Tak o nim (pieszczotliwie wręcz…) mówi włoska aktorka Isabella Ferrari: „Kocham go – i nie krępuje mnie, fakt, iż jest prawdziwym olbrzymem”. Mianowicie poeta Sandro Penna twierdził, iż „Armani jest pokorny i głośny jak żwir”. Dla Soni Bergamasco (włoskiej aktorki i reżyserki), w rzeczywistości jest on: „mistrzem i artystą-rzemieślnikiem”. Dalej opowiada: „z jego nazwiska wyodrębniam słowo z liter, które rewelacyjnie tłumaczy, że jego ręce (wł. mani), tworzą sensu stricto świadomie i mądrze”.

Osobiście, uwielbiam stylizacje Armaniego i z wielką ciekawością śledzę jego karierę w świecie mody, dlatego nie zawaham się stwierdzić, iż jest to człowiek o wyglądzie i zaparciu młodego mężczyzny posiadający wielkie serce i złote ręce. Nigdy nie rozstaje sie z dwoma zdjęciami: na jednym jest Sergio, a na drugim – mama Maria. Dla człowieka wielkiego sukcesu, któremu praktycznie „brakuje tylko ptasiego mleka” (paradoksalnie) najcenniejszą rzeczą są tylko dwie, małe fotografie…

Gwoli ścisłości: orzeł w znaku firmowym marki – praktycznie – to Armani zaprojektował podczas zwykłej rozmowy telefonicznej, bazgroląc (jak często nam się zdarza) coś na kartce papieru przy swoim biurku.

Przypis od autorki: przytoczone cataty oraz podane informacje pochodzą z książki pt.: ”Giorgio Armani il Re della moda italiana” (pl. Giorgio Armani Król mody włoskiej), autorstwa Tony di Corcia z wydawnictwa Cairo.

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, Città di Castello, doradca polsko-włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.

Kontakt: [email protected]

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *