Już niedługo inauguracja pomnika gen. Andersa w Imoli

Inauguracja pomnika gen. Andersa odbędzie się w kwietniu b.r. , w ramach uroczystości z okazji 75 rocznicy wyzwolenia.

Dzień uroczystości jest jeszcze do ustalenia. Wraz z obchodami 74 rocznicy wyzwolenia,13 kwietnia 2019 roku został położony pierwszy kamień z urną zawierającą ziemię z Krośniewic, rodzinnego miasta Andersa,  w miejscu gdzie stanie jego pomnik. Obecni byli  burmistrz Imoli Manuela Sangiorgi, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej Adrianna Siennicka. Kamień pomnika został pobłogosławiony  przez biskupa Tommaso Ghirelli.

Obecnie trwają ostatnie poprawki nad pomnikiem poświęconym  polskiemu generałowi Władysławowi Andersowi. Pomnik powstał dzięki Stowarzyszeniu Associazione Eredità e Memoria i będzie  usytuowany między Via della Resistenza i via Coraglia w Imoli tuż obok Pomnika Pamięci Żołnierza Polskiego i posągu niedźwiedzia Wojtka, które powstały także z inicjatywy Stowarzyszenia.

Pomnik został  zrealizowany na podstawie modelu stworzonego przez artystę Luigiego Enzo Mattei  i  jego współpracowniczki  Elisabetty Bertozzi. Prezes stowarzyszenia Gabriele Ravanelli – zadbał także o stworzenie  projektu  obszaru, na którym będzie ustawiony pomnik. W projekcie wzięli udział studenci  kursu Cat Istituto tecnico Luigi Paoliniego oraz studenci Uniwersytetu Bolońskiego.

Tymczasem sami sprawdziliśmy w jakiej fazie prac znajduje się pomnik. Wraz z samym prezesem Gabriele Ravanelli i członkiem stowarzyszenia  Angelą Riccomi odwiedziliśmy odlewnię i pracownię samego artysty. Obecnie trwają doskonalenia nad detalami  a sama statua pokryta jest specjalnym kauczukiem w przygotowaniu na następny końcowy  etap prac.

Na uroczystość zaproszeni zostaną przedstawiciele 32 miast z gmin Forli, Rawenny, Bolonii i Imoli, które zostały wyzwolone przez Polskich Żołnierzy pod dowództwem gen. Andersa, także inni przedstawiciele władz wojskowych i służb cywilnych, biskup, Konsulat Generalny RP w Mediolanie, przedstawiciele z Polski oraz  stowarzyszenia włosko-polskie we Włoszech.

„Żywy pomnik” – tak określa sam twórca pomnik Andersa

Nie przypadkowo pomnik przedstawia Andersa siedzącego z głębokim spojrzeniem w dal, z płaszczem spuszczonym z ramienia, z książką w jednej ręce i mapą w drugiej… w pozycji zrelaksowanej. Imponujący pomnik, który przemawia i przekazuje wiele informacji. Książka i mapa nadają mu rolę pedagoga i polityka, a opuszczony płaszcz oznajmia ciepły powiew wiosny. Jego wzrok i zrelaksowana pozycja zaprasza do rozmowy i opowieści o tym co było, co jest i będzie, gdyż pomnik nie dotyczy tylko przeszłości ale także dzisiejszych czasów i przyszłości… Zaproszenie dla nowych pokoleń do odkrywania prawdziwej historii. Pomnik Andersa będzie ustawiony na schodkowatym cokole, gdzie będzie można sobie przysiąść i pogawędzić w jego obecności, czy zrobić zdjęcie. Jego dostojna, realna i zrelaksowana  pozycja zaprasza niemal do pogawędki … dlatego też nazwany został „żywym pomnikiem„.

Już niedługo będziemy mogli podziwiać te niezwykłe dzieło sztuki i  sami się przekonać jak wymowny i niesamowity jest posąg Andersa  

Korespondencja z Emilii Romagni: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *