Czym zajmuje się marynarz na statku? Sprawdź najczęstsze obowiązki!

Kim jest marynarz praktycznie każdy wie, jednak mało kto potrafi płynnie wymienić zakres jego obowiązków na statku. Praca ta wymaga nie tylko szeregu specjalnych umiejętności, ale przede wszystkim dużej siły fizycznej i odporności na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Czym konkretnie zajmuje się marynarz na statku, i jakie kwalifikacje powinien on mieć?

Jak zostać marynarzem?

Osoba chcąca zostać marynarzem na statku śródlądowym bądź morskim stawia czoła szeregu wymaganiom, które są obowiązkowe do spełnienia by móc pełnoprawnie wykonywać zawód. Jednym z podstawowych wymagań jest wykształcenie średnie, a także przedstawienie zaświadczenia o odbyciu specjalistycznego kursu. Szkolenie takie obejmuje zagadnienia z zakresu ratownictwa medycznego, a także obsługi maszyn na pokładzie statków, jako że głównym zajęciem marynarza jest właśnie wsparcie przełożonych w najróżniejszych czynnościach porządkowych i sterowniczych, takich jak obsługa niektórych mechanizmów czy nadzorowania ich funkcjonalności.

Najczęściej spotykaną wytyczną do tego zawodu jest również biegła znajomość języka angielskiego, która umożliwia komunikację w najróżniejszych miejscach na świecie, jako że ta praca polega głównie na przemieszczaniu się z miejsca na miejsce, często po całym świecie. Preferowani są oczywiście marynarze znający co najmniej 3 języki obce, jednak znajomość angielskiego to całkowite minimum które każdy kandydat musi spełnić.

Co należy do obowiązków marynarza?

Jako że praca marynarza polega na przebywaniu na statku, musi on znać dobrze jego rozkład i przede wszystkim umieć funkcjonować i współpracować z maszynami jakie znajdują się na jego pokładzie. Do podstawowych zadań marynarza należą takie czynności jak przeprowadzanie bieżących prac konserwacyjnych statków, jako że pod wpływem słonej wody powierzchnia statku często wymaga odpowiednich prac naprawczych. Marynarz musi również pomagać w rozładunku przewożonych towarów, a także dbać o bezpieczny ich załadunek i transport. Marynarz musi głownie wspierać wyżej rangą pracowników, czyli kapitana czy bosmana, którzy nadzorują zespołem marynarzy na statku.  W zależności od charakteru statków i celu ich poruszania się po morzu marynarze mają różne obowiązki do wykonania i charakter ich pracy może się przez to delikatnie różnić.

Jednak główne założenia i podstawowe obowiązki najczęściej opierają się o to samo, czyli konserwacja maszyn i samego statku, asysta przy rozładunku i załadunku towarów i kontenerów, a także splatanie lin. Praca marynarza jest ciężka, a warunki pracy dość nietypowe. Przez to też osoba na tym stanowisku może liczyć nie tylko na sowite wynagrodzenie, ale przede wszystkim na różne możliwości pracy, jako że kandydatów szukają liczne jednostki morskie, również zagraniczne. Marynarze wówczas mogą liczyć nie tylko na różnorodność obowiązków, ale również ciekawe podróże w najróżniejsze zakątki świata, a przy tym wypłata liczona w dolarach bądź euro, co jest najczęściej wystarczającą motywacją by wejść na pokład statku jako załoga.

Artykuł powstał we współpracy z hms-assistance24.comDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *