MARIA LOREK – WYSTAWA MALARSTWA W PALAZZO GENOVESE SALERNO

Pierwsza we Włoszech wystawa obrazów młodej polskiej artystki, Marii Lorek, miała miejscew styczniu 2020. Podczas otwarcia wystawy malarstwa w Sali Prezentacyjnej XVII. wiecznego Palazzo Genovese, w historycznym centrum Salerno, koncertował włosko-polski duet: wokalistka Marlena Szpack i gitarzysta, Oscar Bellomo.

Zdjęcie z wernisażu wykonane przez kryryk sztuki Giuseppinę Pecoraro.
Od lewej: Giuseppina Pecoraro, Antonia Willburger (randa ds. kultury Urzędu Miasta Salerno), Marlena Szpak (sopran, prezes Fundacji Arte Prohibita, Maria Lorek Oscar Bellomo (kompozytor, gitarzysta). Wernisaż został uświetniony występem wokalnym tych dwóch artystów.

Ten artystyczny wieczór zorganizowano pod patronatem gminy Salerno; obecna na wernisażu Antonia Willburger, odpowiedzialna za kulturę w radzie miasta, przekazała gratulacje od burmistrza.

Foto: Giuseppina Pecoraro

Autorka obrazów, Maria Lorek, pochodzi z artystycznej rodziny o niemiecko-polskich korzeniach. Jej ojcem jest krakowski malarz Bogusław Leon Lorek. Maria od pewnego czasu intensywnie zajmuje się twórczością artystyczną.

Uprawia malarstwo figuratywne, techniką olej na płótnie. Współpracuje z Galleria Idearte di Grazia Lo Re. Aktualnie mieszka w Salerno. Z zawodu malarka i konserwatorka zabytków, z Włochami związała się już w czasie studiów.

Po ukończeniu Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz studiów magisterskich w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki na Technische Universitaet w Monachium, pracę dyplomową zrealizowała we Włoszech, w Pompejach. Był to projekt badawczo-konserwatorski, na zlecenie Fraunhofer Instytutu Fizyki Budowlanej z Monachium, w ramach którego badała stan zachowania jednego z grobowców rzymskich. Na Uniwersytecie Federico 2 w Neapolu poddawała analizom fizyko-chemicznym próbki materiałów, które pobierała z zabytkowego obiektu. W kolejnej fazie prac przeprowadziła konserwację tego grobowca.
Po dyplomie została we Włoszech. Jako konserwator free-lancer realizuje różne indywidualne projekty konserwatorskie, we Włoszech, w Polsce, w Anglii, stale współpracując także z niemieckim Fraunhofer Instytut. Maluje i fotografuje.

Korespondencja: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom, korespondentka ds. kultury, sztuki, artystów
Foto: Archiwum Artystki, Giuseppina Pecoraro 
One thought on “MARIA LOREK – WYSTAWA MALARSTWA W PALAZZO GENOVESE SALERNO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *