USA – WŁOCHY – POLSKA: MIĘDZYNARODOWA PREMIERA PŁYTY WŁOSKO POLSKIEGO DUETU

Od grudnia 2019 do lutego 2020 trwała międzynarodowa trasa koncertowa, promująca nową płytę, nagraną przez polskich i włoskich artystów, zatytułowaną „Christmas Carols / Magia Świąt Bożego Narodzenia”.


Płyta prezentuje nietypowe połączenie dwóch różnych światów muzycznych – głosu operowego sopranistki Moniki Przygody i wokalu pop Aleksandra Nowaka, przy wirtuozerskiej muzyce, wykonanej na fortepianie przez pianistkę Karolinę Żuk. Została nagrana w Studio Nagraniowym Polskiego Radia w Warszawie przez reżysera dźwięku Macieja Kuberę.
Wokalistka Monika Przygoda, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie i pianistka Karolina Żuk, absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, mieszkają na stałe w Polsce.
Obie specjalizują się w repertuarze operowym i pieśniarskim. Drugi wokalista, Aleksander Nowak, to mieszkaniec Rzymu. Jest popularny wśród słuchaczy polonijnych, dla których często występuje z repertuarem muzyki pop.
Amerykańska premiera płyty odbyła się 6 grudnia 2019, podczas Mikołajkowego Koncertu Kolęd na Manhattanie.

Premiera w Nowym Jorku


W Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku z polską sopranistką, Moniką Przygoda, wystąpił tenor, Mikołaj Moroz, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie. Przy fortepianie towarzyszyła im pianistka Karolina Żuk. Koncert prowadziła Jagna Sokorska – Kwika, śpiewaczka operowa, córka śpiewaczki i
kompozytora – Bogny i Jerzego Sokorskich.

Nowy Jork: Monika Przygoda, Mikolaj Moroz, Jagna Sokorska-Kwika


Kolejnym etapem trasy promocyjnej płyty były Włochy. Dwa koncerty premierowe odbyły się w Rzymie 11. i 12 stycznia 2020, w Kościele Polskim pod wezwaniem Św. Stanisława.

Jeden z koncertów miał charakter charytatywny, zorganizowano go pod patronatem Ambasady RP w Rzymie, z osobistym udziałem J.E. Pani Ambasador Anny Marii Anders. Razem z artystami występowały Chor Dziecięcy Superschola oraz Chor Gaudium Poloniae.

Koncert poprowadziła Magdalena Wolińska – Riedi, korespondentka telewizji polskiej we Włoszech. Organizatorami były stowarzyszenia polonijne we Włoszech: Pułk Ułanów, Centrum Duszpasterstwa Polaków w
Diecezji Rzymskiej, Associazione di Promozione Sociale e Culturale Le Rondini oraz Aleksander Nowak.

Trzeci etap promocji miał miejsce w Polsce. W pierwszych dniach lutego 2020 zorganizowano 5 koncertów premierowych w Warszawie i okolicach. Pierwszy z nich – w Kościele Św. Wacława w Warszawie, gdzie Monika
Przygoda jako dziecko zaczynała rozwijać swoją życiową pasję wokalną. Koncert ten stał się okazją do zaprezentowania szerszej publiczności młodych talentów, podopiecznych sopranistki, 10 – letniej Julii Feliksiak
oraz studentki z Chin, Wenchi Yan, które wystąpiły gościnnie razem z artystami.
Kolejne koncerty odbyły się w Kościele Św. Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie, Parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy oraz w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach.
Wszystkie koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Słuchacze nagradzali artystów owacjami na stojąco, ustawiali się w kolejkach po autografy i płyty. Artyści planują już nowe działania na kolejny rok.

Autor: Barbara Czechmeszyńska-Skowron/Fundacja Pokolenia Pokoleniom, korespondentka ds. kultury, sztuki, artystów
Foto: Archiwum Monika Przygoda
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 6