Pytania z Polski: Czy to prawda, że we Włoszech są zamknięte kościoły?

Od kilku dni słyszę od zdziwionych znajomych, zapytania, czy to prawda, że we Włoszech, w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirus są zamknięte nie tylko szkoły, wyższe uczelnie, kina i teatry, ale również kościoły. Pytają: No, a co ze Środą Popielcową?

            Postanowiłam zgłębić temat, jak wygląda sprawa na obszarze regionu, w którym mieszkam – regionu Piemont.

Spacer w tym słonecznym tygodniu przez opustoszały Turyn był nieco przygnębiający, tak jakby nagle prawie wszyscy mieszkańcy wyjechali, nie na sierpniowe, ale na lutowe urlopy.

Zajrzałam do kilku kościołów – otwarte! i pojedyncze osoby pogrążone w modlitwie i tylko na drzwiach przyklejone ogłoszenia, że wszystkie celebracje i zgromadzenia religijne są zawieszone do dnia 29 lutego 2020 r., włącznie.

            Szukając dokładniejszych informacji w Internecie, dotarłam do oficjalnego komunikatu Arcybiskupa Turynu i Susy, mons. Cesare Nosiga, opublikowanego na oficjalnej stronie Diecezji Turynu z dnia 24 lutego br.

W komunikacie zostało wyjaśnione m.in., że na wniosek regionalnych i państwowych władz cywilnych w tygodniu od 24 do 29 lutego wstrzymane są we wszystkich parafiach aktywności pastoralne, które przewidują obecność grup osób,łącznie z Mszą Świętą, a w szczególności są zawieszone działania związane z katechizacją i dyżury oratorio. Co się zaś tyczy Mszy Świętej podczas Środy Popielcowej – zawiesza się jej celebrację i każdy katolik ma przeżyć ten dzień w duchu wielkopostnej modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia. Liturgia Mszy Świętej z posypaniem głowy popiołem może być przesunięta na niedzielę 1 marca, chyba, że, zostaną wydane nowe dyspozycje.

            W ten sposób udało mi się nie tylko dowiedzieć, jak wygląda naprawdę sytuacja, która jest oceniana przez naszych Rodaków w najróżniejszy sposób, ale jeszcze dodatkowo przeczytać niezwykle interesujący wywiad z Arcybiskupem Turynu, zamieszczony zaraz po publikacji komunikatu.

A kończąc, tak już zupełnie na marginesie, można uzupełnić, że takie same działania podjęli zwierzchnicy innych kościołów chrześcijańskich i innych wyznań, w tym: muzułmanie.

Opracowane w oparciu o publikację: link

Korespondencja z Piemontu: Katarzyna Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury [email protected]




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *