I Festiwal Polonijnej Piosenki – Wiedeń 2020

W dniu 21 lutego w Wiedniu nastąpiło oficjalne powitanie przez redaktora naczelnego Polskiego Radia w Górnej Austrii Juiana Gaborka. 39 uczestników I Festiwalu Polonijnej Piosenki – Wiedeń 2020, którzy przybyli z 11 krajów świata:

USA, Anglii, Belgii, Holandii, Niemiec, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Włoch, Czech i Austrii.

Wszyscy wykonawcy otrzymali pomiątkowe identyfikatory i zostali zapoznani z programem festiwalu a w dniu następnym wraz z przewodnikiem Barbarą Czerwińską  zwiedzili  piękne miasto Wiedeń. 

Red. Polskie Radio w Górnej Austrii, zdjęcia: Marina Towarnicka, Robert Lewandowski

W dniu 22 lutego odbył się w stolicy Austrii w Grosses Schutzhaus Rosental I Festiwal Polonijnej Piosenki – Wiedeń 2020, w którym wzięlo udział 39 piosenkarzy z 11 krajów świata: USA, Anglii, Belgii, Holandii, Niemiec, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Włoch, Czech i Austrii.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Monika Kowalik i Julian Gaborek  Prezes Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii. Na wstępie głos zabrali zaproszeni goście: Posłanka Joanna Fabisiak i Konsul Generalny Ambasady Polskiej w Wiedniu Bartłomiej Rosik.

Festiwal rozpoczęła na scenie wiedeńskiej ubiegłoroczna zwyciężczyni piosenki ludowej na III Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki – Opole 2019 Kamila Płoszajska utworem „Lipka”.

Ze względu na bardzo dużą frekwencję piosenkarze zaprezentowali polonijnej publiczności jedną piosenkę konkursową oraz mieli możliwość zaśpiewania drugiej podczas Balu Karnawałowego Polonii Swiata, który trwał do godziny 3:00.

Jury pod przewodnictwem  Dr. Anny Marek-Kamińskiej z Rzeszowa  z posłanką Joanną Fabisiak, Ewą Paprotną i Wojciechem Zmarz nie miała łatwego zadania, wysoki poziom wykonawców spowodował, że różnice w ocenie były bardzo minimalne. 

Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy uczestnictwa a najlepsi piosenkarze zostali wyróżnieni statuetkami I Festiwalu Polonijnej Piosenki – Wiedeń 2020:

  • Dariusz Hendel zdobywca Grand Prix
  • Zespół „MTM” nagrodą Publiczności
  • Urszula Siuda za najlepszą interpretację Piosenki Ludowej 
  • Artur Wojtyczka za najlepszą interpretację Piosenki Patriotycznej
  • Magłorzata i Marek Picz za najlepszą interpretację Piosenki Rozrywkowej
  • Ewa Stefaniak nagrodą od Polskiej Telewizji na Zachodzie PePe TV
  • Bożena Worono  nagrodą od Polskiego Radia Opole 

Dziękujemy następującym mediom za relację z imprezy: Polskiej Telewizji na Zachodzi PePe TV – Sylwii i Marysi Płonka oraz Aleksandrze Mikołajczak,  Radiu Opole i  Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oddział w Opolu Halinie Nabrdalik, zdjęcia Arkadiusz Biernacik oraz Krzysztofowi Czubie i Robertowi Lewandowskiemu za obsługę techniczną a redakcji Polskiego Radia w Górnej Austrii w szczególności Katarzynie Masłowskiej i Ewie Masłowskiej oraz Ani Gaborek za przygotowanie i prowadzenie imprezy. 

Red. Polskie Radio w Górnej Austrii, zdjęcia: Arkadiusz Biernacik

I Festiwal Polonijnej Piosenki – Wiedeń 2020 / Bal Polonii Swiata

Po zmaganiach konkursowych na I Festiwalu Polonijnej Piosenki – Wiedeń 2020 przyszedł czas na rozpoczęcie Balu Polonii Swiata. Uroczystego otwarcia dokonali: Monika Kowalik i Julian Gaborek a o oprawę muzyczną zadbał Zespół „Axel” z Wandą i Krzysztofem. Przy dobrej muzyce piosenkarze i publiczność bawili się do rana.

Red: Polskie Radio w Górnej Austrii, zdjęcia Arkadiusz Biernacik, Julian Gaborek
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 81 = 88