Powody dla których warto wykonać badania genetyczne

Genetyka  – to od niej w dużej części zależy nasza osobowość, wygląd, predyspozycje, umiejętności. Mówi się, że aż 50% tego, kim jesteśmy zależy właśnie od genów. To właśnie one, mające swój zalążek w naszych rodzicach, w znacznym stopniu definiują to, jacy tak naprawdę jesteśmy – to często one są również winowajcami chorób, na które zapadamy. Tak naprawdę więc mogą być dla nas zarówno dobre, jak i nie do końca. Plusem w tym wszystkim jest fakt, że złe ich oddziaływanie na nasz organizm możemy sprawdzić, na przykład przeprowadzając badania genetyczne – te sprawdzą dokładnie, czy nasze predyspozycje genetyczne mogą być zalążkiem nie tylko nowotworów czy chorób konkretnych narządów, ale też chociażby chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy cukrzyca. W naszym artykule to właśnie nad owymi badaniami się nachylimy.

Kiedy zdecydować się na badania genetyczne?

Na badania genetyczne nie każdy się decyduje – i trzeba to przyznać wprost. Mimo że są one przeprowadzane coraz częściej, duży odsetek uważa je za zbędny wydatek i stratę czasu. Błędnie, bo przeprowadzenie badań genetycznych odpowiednio wcześnie jest w sanie pomóc nam w zapobiegnięciu nawet bardziej poważnym chorobom. Warto wspomnieć przy tym o fakcie, że w naszym DNA może się znaleźć aż 10 różnych mutacji, które mogą być odpowiedzialne za choroby o podłożu genetycznym.

Jeżeli wciąż nie jesteśmy do końca przekonani, wystarczy, że spojrzymy na choroby, którym przypisuje się właśnie „genetyczność” (a zatem przechodzenie z pokolenia na pokolenie). Jeśli u kogoś w naszej rodzinie, zwłaszcza tej bliższej, wystąpił nowotwór, może to stanowić powód do wykonania badania genetycznego. Nie tylko podpowie nam ono, czy mamy „szansę” zachorowania, ale też będzie częścią profilaktyki. Należy również wspomnieć o tym, że jedno badanie genetyczne, aby zbadać swoje predyspozycje względem wystąpienia jednej z kilku tysięcy zmian genetycznych, które mogą w przyszłości doprowadzić do choroby.

Choć trzeba nadmienić, że to, że niektóre choroby są uwarunkowane genetycznie, nie jest pewnikiem, że również my jesteśmy na nie skazani. Warto jednak zawczasu ocenić ryzyko i podjąć właściwe kroki zapobiegawcze.

Na czym polegają badania genetyczne?

Badania genetyczne są wyjątkowo nieinwazyjne, w związku z czym skorzystanie z nich nie może wiązać się z jakimikolwiek powikłaniami – nie ingerują w żaden sposób w nasze ciało. Jedyną rzeczą, którą musimy w ich przypadku wykonać, jest pobranie materiału genetycznego (DNA) z określonego miejsca – najczęściej jest nim jama ustna, w niektórych przypadkach kliniki przeprowadzające badanie wymagają pobrania krwi (to z niej dokonują ekstrakcji materiału genetycznego).

Podsumowanie

Genetyka jest czymś od wieków fascynujących naukowców. Z genów danego człowieka można wytyczać całe mnóstwo informacji – właśnie dlatego coraz popularniejsze stają się badania genetyczne, które – przeprowadzone już za młodu – mogą dać nam impuls do podjęcia działań w kierunku, do którego zostaliśmy stworzeni. Dosłownie i w przenośni.

Artykuł powstał we współpracy z topgenetics.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.