Turyn: Spacer po zdrowie, czyli wiosna w królewskich parkach „Residenze Sabaude”

Spacer po zdrowie – to popularne hasło, które nie traci nic ze swojej aktualności, nawet w obecnej, tak trudnej sytuacji zdrowotnej, związanej z epidemią wirusa COVID-19. Lekarze przypominają, nie tylko o zachowaniu niezbędnych środków higieny, ale dbaniu i w rozsądny sposób wzmacnianiu odporności organizmu.

Jednym ze sposobów może być wyprawa do któregoś z olbrzymich królewskich parków wokół Turynu, gdzie słoneczna pogoda już na dobre obudziła wszechobecną naturę i gdzie właśnie kwitną magnolie i wiele gatunków drzew owocowych.

Sławne, nie tylko, w Piemoncie „Residenze Sabaude” to wielki system pałaców, rezydencji rodu Savoia wraz z otaczającymi je ogrodami, parkami i lasami. Budowane od 1563 roku przez stulecia, zgodnie z projektami wybitnych architektów swoich czasów, takich jak choćby: Amedeo di Castellamonte, Benedetto Alfieri, Guarino Guarini czy genialny Filippo Juvarra, są obecnie wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (od 1997 roku).

Połowa z 22 obiektów zaliczanych do tzw. „Il sistema delle Residenze Sabaude” to rezydencje podmiejskie, które mają wspólną nazwę: „Corona di delizie” i tworzą pierścień wokół miasta Turynu. Zaliczają się do nich: Castello del Valentino, Villa della Regina, il Castello di Moncalieri, il Castello di Rivoli, il Castello di Venaria Reale, la Palazzina di Caccia di Stupinigi, il Borgo Castello de La Mandria, il Castello di Racconigi, Castello e Agenzia di Pollenzo , il Castello di Govone. W przeszłości służyły przede wszystkim odpoczynkowi, rozrywkom i świętowaniu na świeżym powietrzu oraz polowaniom, którym namiętnie oddawała się rodzina królewska i jej liczni goście.

Bardzo rozległy obszar parków, pozwala dzisiejszym odwiedzającym nie tylko na spokojne spacery, jazdę na rowerze czy jazdę konną, ale również daje możliwość zobaczenia wielu gatunków dzikich ptaków i zwierząt, dla których stanowi naturalną ostoję.

Korespondencja z Piemontu: Katarzyna Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury [email protected]

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *