Jak chronić komputer przed wirusami?

Witaj! Miło Cię widzieć! Skoro czytasz ten artykuł, to znaczy, że zdajesz sobie sprawę z zagrożenia, jakie możesz napotkać w sieci. Wiesz również, że brak antywirusa w Twoim komputerze może skończyć się bardzo źle. Niezabezpieczony komputer jest łatwym celem dla hakerów. Włamanie się do niechronionego systemu to dla nich bułka z masłem! Jeśli do tego dojdzie, możesz stracić wszystkie swoje pliki, a nawet całkowity dostęp do swojego urządzenia. Oszuści mogą przechwycić Twoje hasła uwierzytelniające do aplikacji bankowych, wykraść Twoje dane i zrobić z plikami wszystko to, co tylko im się podoba. Musisz wiedzieć, jak chronić komputer przed wirusami!

Jak zabezpieczyć nowy komputer przed wirusami?

Wirus może zaatakować Twoje urządzenie w każdej chwili. Nie ważne czy jest to komputer, który służy Ci już od wielu lat, czy to zupełnie nowy nabytek, prosto ze sklepowej półki. Musisz zabezpieczyć i odpowiednio skonfigurować komputer już pierwszego dnia, kiedy zaczynasz z niego korzystać.

Zacznij od instalacji sprawdzonego, oryginalnego systemu komputerowego. Zwłaszcza jeśli kupiłeś sprzęt, który ktoś przed Tobą używał. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że zaczynasz z czystą kartą. Po instalacji systemu załóż profil dla każdego użytkownika, który będzie korzystał z komputera. W razie ewentualnej infekcji systemu ułatwi to odcięcie wirusa od reszty danych znajdujących się na dysku. Pamiętaj, aby zawsze wylogować się ze swojego profilu, a najlepiej skorzystaj z funkcji automatycznego wylogowania przy braku aktywności. Nie zapomnij też zabezpieczyć routera, z którego korzystasz i sprawdzić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych?

Przede wszystkim pamiętaj, że najważniejsze są stałe i regularne aktualizacje oprogramowania systemowego. Najskuteczniejsza ochrona komputera działa wówczas, gdy użytkownik umożliwia automatyczną aktualizację systemu w sugerowanym przez komputer czasie. Jeśli blokujesz aktualizację systemu, oprogramowanie nie może wyeliminować błędów i luk w zabezpieczeniach. Nieszczelności w barierach ochronnych są natomiast zaproszeniem dla cyberprzestępców i złośliwych programów.

Zaraz po regularnych aktualizacjach oprogramowania drugim niezbędnym elementem jest dobry antywirus, który zabezpieczy komputer przed spyware, ransomware i włamaniami z zewnątrz. Zwróć uwagę czy oprogramowanie antywirusowe posiada zaporę sieciową, czyli firewall. Zaawansowany antywirus zapewnia najlepszą ochronę komputera przed włamaniem i złośliwym oprogramowaniem. Mając takie zabezpieczenia, możesz bez obaw korzystać z serwisów społecznościowych, bankowości elektronicznej i robić zakupy online. 

Jak jeszcze chronić komputer przed wirusami?

Użytkownicy korzystają z coraz lepszych antywirusów, a hakerzy znajdują coraz sprytniejsze sposoby, aby złamać ich zabezpieczenia. Każdego dnia powstają nowe oprogramowania, które wykorzystują nawet najmniejsze szczeliny w barierach ochronnych i próbują obejść blokady antywirusowe. Ty również możesz pomóc antywirusowi i zadbać o swoje bezpieczeństwo:

  • nie wchodź na podejrzane strony internetowe;
  • nie instaluj programów i aplikacji pochodzących z niepewnych źródeł;
  • nie otwieraj podejrzanych załączników w wiadomości e-mail;
  • uważaj na nośniki danych: pendrive i dyski innych osób;
  • nie korzystaj z nielegalnych wersji oprogramowania, by nie trafić na zainfekowaną wersję programu.
Artykuł powstał we współpracy z BitDefender.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.