Region Marche a koronawirus

Dziś mija 3 dzień od kiedy całe Włochy stały się strefą chronioną. 

Rozporządzenia rządowe nakazały obywatelom ograniczyć jakikolwiek kontakt, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zarażenia wirusem Covid-19.

Puste ulice i chodniki

W Marche sytuacja jest pod kontrolą. Wprowadzone zostały wszystkie zasady jak na terenie całej Italii. Od wczoraj zamknięte zostały nawet sklepy, bary i restauracje. Pracują jedynie sklepy spożywcze i apteki. 

Apteka jest czynna
Zamknięte sklepy
Otwarte są sklepy spożywcze

Mieszkańcy proszeni są o przemieszczanie się w niezbędnych przypadkach. Takimi są obowiązek stawienia się w pracy, pójście do lekarza, do apteki, zrobienie zakupów. Można wyjść z domu (zwłaszcza poza obręb gminy zameldowania)  przedstawiając służbom kontrolnym oświadczenie, w jakim celu się przemieszczamy. Fałszywe oświadczenie, brak takiego dokumentu lub ważnego powodu grozi karą pieniężną lub/i pozbawieniem wolności. 

Na mieście pustki, na witrynach sklepowych informacje dla klientów o zawieszeniu działalności na czas kwarantanny. Przed piekarnia kartka, z prośbą o wchodzeniu do sklepu pojedynczo.

Opuszczone kraty sklepów, które pracują jedynie online,  lub wcale.

Rodzina, znajomi i przyjaciele kontaktują się telefonicznie, w formie wideokonferencji lub chatem. Powszechna jest samopomoc sąsiedzka. Młodzi ludzie robią zakupy osobom starszym.

Towarów w sklepie nie brakuje

Z racji zamkniętych szkół odbywają lekcje online. Całe klasy łączą się w formie webinar z nauczycielem, każdy ze swojego domu. Materiały szkolne dostarczane są drogą mailową lub whatsappem. Technologia wyszła nam naprzeciw.

Kilka pogrzebów odbyło się dzisiaj w nielicznym rodzinnym gronie. W kaplicy cmentarnej ksiądz błogosławi zmarłego i odprowadza do grobu. Nie ma mszy świętej.

Dzieci mają swoją akcję z hashtagiem #andratuttobene – wszystko będzie dobrze. Rysują tęczę i wywieszają z okien i balkonów.


W szpitalach jeśli brakuje maseczek lub rękawiczek, prywatni darczyńcy spieszą z pomocą i wsparciem finansowym.

Jest to dopiero początek kwarantanny, miejmy nadzieję, ze przyniesie ona pozytywne rezultaty i szybko się zakończy.

Macerata

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 8 =