Wszyscy jesteśmy Włochami?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w 11 marca br. pandemię
nowego koronawirusa z Chin, alarmując o rosnących zakażeniach na świecie i niezdecydowanych działaniach rządów. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył, że koronawirus może być określany jako pandemia.
„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań (rządów poszczególnych krajów). Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię” – poinformował szef WHO na konferencji prasowej w Genewie.

WHO ocenia, że trzeba skuteczniej walczyć z koronawirusem.
„Codziennie wzywaliśmy kraje do podjęcia pilnych i zdecydowanych działań. (…) Wszystkie kraje mogą nadal zmienić przebieg tej pandemii, jeśli będą wykrywać, przeprowadzać testy, leczyć, izolować, śledzić i mobilizować swoich obywateli” – powiedział szef WHO. Według organizacji nowymi frontami walki z koronawirusem, który najpierw wystąpił w Chinach, stały się teraz Iran i Włochy. Jak oceniono, w krajach tych jest obecnie trudna sytuacja, „ale gwarantujemy państwu, że inne kraje będą wkrótce w podobnej sytuacji”.
I to właśnie teraz głowy państw próbują utożsamiać się z Włochami, parafrazując znane  z innej okazji powiedzenie:  Wszyscy jesteśmy Włochami. Jeszcze kilka dni temu w sieci pojawiały się obrzydliwe filmiki, jak ten pokazujący włoskiego pizzaiolo … plującego na robioną pizzę. Przed Włochami próbowano odganiać się jak przed nosicielami zarazy zapominając, że pierwsze przypadki w Europie pojawiły się w Niemczech.

Włoska gospodarka została przygnieciona przez  koronawirusa. Dla innych państw był to moment do wykorzystania, do zdyskredytowania konkurenta? Koronawirus od grudnia 2019 roku rozprzestrzenił się już na ponad 110 krajów. Każdego dnia są kolejne ofiary śmiertelne i zakażeni (ostatnie dane mówią o ponad 121,5 tys. ludzi z wirusem). Ogłoszenie pandemii w momecie, gdy światowa gospodarka zaczęła już odczuwać skutki kryzysu, a globalne rynki finansowe pogrążyły się w chaosie spowodowalo zmianę nastawienia do Italii, która wykonuje gigantyczne dzialania na rzecz powstrzymania wirusa.
Jesteśmy wszyscy Włochami bo … wirus dobrał się też do nas? Już nie Niemcami, którzy nie nagłaśniają swoich przypadkow czy nie Francuzami, którzy swoich odwiecznych rywali z branży spożywczej czy winnej próbują osmieszyć i wykorzystać ich trudny moment?
Może czas, abyśmy byli wszyscy Europejczykami, którzy jednoczą się w momencie kryzysu jednego państwa, a nie wykorzystują czas jego słabości do osiągania swoich korzyści ?!
Już na koniec – świetna inicjatywa wspierania się i dzielenia się np. możliwością przeczytania gratis gazety czy dojazdu:
https://solidarietadigitale.agid.gov.it/#/come-funziona

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *