Życie w czasach zarazy, czyli jak przeżyć czas przymusowej izolacji interesująco, twórczo, miło, pożytecznie…

Nawiązując do tytułu znanej światowej powieści „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcíi Márqueza, można by powiedzieć, że obecnie, dla wielu z nas życie stało się jeszcze bardziej rzeczywistością wirtualną. Może nawet bardziej ciekawą, za sprawą pojawiających się z chwili na chwilę nowych propozycji, sposobów jak przeżyć ten czas przymusowej izolacji interesująco, twórczo, miło, pożytecznie.

L’Italiachiamo www.litaliachiamo2020.it/ to jedna z takich nowości: platforma internetowa, otwarta dla wszystkich oglądających, gdzie można na żywo obejrzeć wystąpienia ponad 100 artystów – muzyków, aktorów, dziennikarzy, takich jak m.in.: Andrea Bocelli, Renzo Arbore, Laura Morante, Alberto Angela, Paolo Virzi, Fiorello i wielu wielu innych, którzy biorą udział w wielkim maratonie online, pod hasłem: ,,Odwaga, odporność talent – przeciwciała Włochów i Włoszek w czasie koronawirusa” (Coraggio, resilienza, talento – gli anticorpi degli italiani e delle italiane al tempo del coronovirus) czyli jak umacniać morale w tych dniach izolacji i dzielić się optymizmem i pozytywnymi wiadomościami.

To oczywistość, że można poświęcić czas na odnowienie kontaktów z dawno niesłyszanymi znajomymi (niezawodny WhatsApp i Facebook) czy znaleźć czas na rozrywkę np. obejrzeć na platformie www.raiplay.it/ (bezpłatnie!) zaległe odcinki ulubionych seriali. Można też posłuchać codziennie opery z turyńskiego Teatro Regio www.youtube.com/playlist?list=PLhaJamV0Nxm8nTJjWKOKI1C26pEPQC2wt albo „wirtualnie” wziąć udział w koncercie domowym ulubionego artysty (np. Francesco Gabbani www.facebook.com/francescogabbaniofficial/videos/198281664825421/). Można nie wychodząc z domu wybrać się na wycieczkę do Museo Egizio w Turynie www.youtube.com/watch?v=koMtmwLXmOM lub teatru Teatro Stabile www.youtube.com/user/framestst/featured

Można poszukać nowych inspiracji na platformie pinterest www.pinterest.it/ – niewyczerpanej kopalni pomysłów, przykładów w każdym obszarze twórczości człowieka. Można uczyć się gotować (po włosku oczywiście ; )) korzystając ze sprawdzonych przepisów Giallo Zafferano: www.giallozafferano.it/ , albo kontynuować naukę języka obcego, choćby dzięki nieliczonym bezpłatnym lekcjom zamieszczonym na kanałach językowych na Youtubie. Wiele bibliotek obecnych w internetowej sieci, podobnie jak np. Biblioteka Centralna w Turynie, oferuje swoim zarejestrowanym czytelnikom bezpłatny dostęp do elektronicznych wydań codziennej prasy i książek, w formatach pozwalających na czasowe korzystanie z nich w prywatnych czytnikach.

Warto! Warto szukać w tym oceanie możliwości, jakie oferuje internet. Warto po prostu dobrze wykorzystać ten czas…

Korespondencja z Piemontu: Katarzyna Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury kasia.dyrska@gmail.com
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *