Addio Schengen. Na granicach z Italią powracają kontrole, bariery i ograniczenia sąsiadów

„Europa cofa się o dziesiątki lat” – pisze agencja prasowa Asca. Strach przed epidemią koronawirusa spowodował wprowadzenie surowych ograniczeń na granicach niemal wszystkich państw w obrębie Unii stwarzając niemałe niedogodności dla ludności, a także dla transportu międzynarodowego.

Włochy zawiesiły umowy Schengen i lotniczy ruch cywilny z innymi krajami. Poniżej aktualna sytuacja na granicach z Włochami:

AUSTRIA wstrzymała połączenia lotnicze i kolejowe z Italią, od środy wprowadziła kontrole sanitarne na granicach ograniczając przepływ środków transportu na autostradzie Brennero. Utworzyły się kolejki pojazdów na odcinku od 40 do 90 kilometrów. Zamknięte są 47 małe granice, pozostają otwarte tylko cztery: Brennero, Resia, Sillian i Tarvisio.

SŁOWENIA także zamknęła granice z Włochami, pozostawiając tylko 6 głównych przejść granicznych dla osób, które przedstawią zaświadczenie lekarskie z negatywnym testem na Covid-19. Kolejki środków transportu robią się coraz dłuższe. Włoskie media donoszą, że wielu przewoźnikom odmówiono przejazdu przez granicę (www.ilgazzettino.it/) i musieli zawrócić.

CHORWACJA (chociaż tutaj nie obowiązywała umowa Schengen) wprowadziła na granicach kontrole sanitarne. Wszyscy przekraczający granicę muszą być poddani 14 dniowej kwarantannie. Promy z Ankony i Spalato zostały wstrzymane.

SZWAJCARIA (nie jest członkiem UE, ale przystąpiła do Schengen) zamknęła granice z Włochami. Przez granicę mogą przejeżdżać tylko osoby, które przedstawią dokumenty potwierdzające pozwolenie na pobyt lub zatrudnienie w Szwajcarii. Przepływ środków transportu nie jest ograniczony.

FRANCJA

Osoby przekraczające granicę i pochodzące m.in z Włoch muszą pozostać w domu i zadzwonić pod 911, jeśli pojawią się objawy.

MALTA i ALBANIA zawiesiły połączenia drogą morską i lotniczą dla wszystkich pasażerów.
One thought on “Addio Schengen. Na granicach z Italią powracają kontrole, bariery i ograniczenia sąsiadów

  1. zrospaczona

    Che wrocic do Polski z moimi dziecmi i nie moge bilet najwczesniejszy zarezerwosany jest na 6kwietnia autobusowy z Caserta do Kielc. mam pytanie??? Czy ja sie wogole wydostane z Wloch? Czy dojade z dziecmi Czy pozostanie mi tu sie tylko modlic abym sie nie zarazila z dziecmi……

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *