,,A tutti voi… grazie” – Wam wszystkim… dziękujemy!

,,A tutti voi… grazie” – Wam wszystkim… dziękujemy! takie proste słowa są zamieszczone na gigantycznym obrazie, banerze przedstawiającym lekarkę, jako postać ze skrzydłami, obejmującą w opiekuńczym geście lo Stivale – Włochy.

To grafika autorstwa Franco Rivoli, która została wykonana bezpłatnie i dnia 13 marca br., zawisła na jednym z budynków szpitala im. Papa Giovanni XXIII w Bergamo, regionie porażonym wirusem Covid-19.

            To tylko jeden z wielu sposobów wyrażenia naszej wdzięczności, w tym Czasie życzliwościIl tempo della gentilezza, jak to zostało określone na stronie internetowej włoskiego Czerwonego Krzyża, którego personel otrzymuje nie tylko setki listów, bilecików z zapisanymi podziękowaniami wkładanymi za wycieraczki karetek pogotowia, ale i dostarczane, przeważnie anonimowo, śniadania, kolacje, pizze, słodycze…

Jak opowiada z uśmiechem, w wywiadzie sprzed kilku dni dla ,,Torino Corriere”, jeden z odpowiedzialnych za pogotowie ratunkowe w Turynie, obywatele dają im odczuć niesamowitą bliskość … i tak jest w całych Włoszech.

To gesty powszechne, indywidualne bądź pochodzące od właścicieli małych firm, barów, kawiarni czy większych, takich jak restauracje albo na przykład korporacje taxi. Nie tylko w Rzymie, oferują one bezpłatne przejazdy dla pracowników służby zdrowia do placówek medycznych.

Również ,,giganci” ofiarowują swoją pomoc i wsparcie, zarówno finansowe, jak i innego rodzaju. I tak na przykład, jedna z największych światowych platform internetowych obecnych na rynku usług turystycznych, zaoferowała lekarzom i personelowi pielęgniarskiemu, który przeprowadza się z powodu podjęcia pracy, możliwość bezpłatnego zamieszkania w swoich obiektach przez 2 miesiące. Jeszcze inni – włoskie konsorcjum, lider na rynku krótkoterminowego wynajmu lokali, pod hasłem: ,,Zostańcie w naszych domach” oferuje wakacje gratis dla personelu medycznego pracującego ,,na pierwszej linii”, w terminie do 10 kwietnia, z możliwością przedłużenia.

W tym dramatycznym czasie, gdy lekarze, pielęgniarki, sanitariusze i wielu wielu innych, narażają dla nas swoje życie, postawy takie jak solidarność, życzliwość, wdzięczność, zyskują jeszcze bardziej na swojej wartości.

Korespondencja: Katarzyna Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury kasia.dyrska@gmail.com
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *