Rzym: Modlitwa pod krzyżem z San Marcello

W ubiegłą niedzielę papież Franciszek podczas transmisji Anioła Pańskiego zaprosił wszystkich chrześcijan na całym świecie do wspólnej modlitwy:

„(…) w piątek 27 marca o godz. 18.00 poprowadzę modlitwę na dziedzińcu bazyliki św. Piotra, przy pustym placu. Już teraz zapraszam wszystkich do duchowego w niej udziału za pośrednictwem środków przekazu. Będziemy słuchali Słowa Bożego, wzniesiemy nasze błagania, będziemy adorowali Najświętszy Sakrament, którym na koniec udzielę błogosławieństwa «Urbi et Orbi», a do którego będzie dołączona możliwość otrzymania odpustu zupełnego.“

Na tę szczególną okazję został przeniosiony do bazyliki Św. Piotra cudowny piętnastowieczny krucyfiks z kościoła Św. Marcellego w Rzymie. Krzyż jest wykonany z drewna i jest uważany za arcydzieło. Nie znamy niestety autora.

W 1519 r. Stary kościół Św. Marcellego spłonął. Po pożarze, wśród pozostałości po zniszczonej światyni wierni znaleźli nienaruszony Krucyfiks, a przy nim płonącą jeszcze lampkę wotywną. Wydarzenie to uznano za cudowne. Trzy lata później w 1522 roku w Rzymie wybuchła epidemia cholery, która dziesiątkowała mieszkańców miasta. Ówczesny kardynał tytularny kościoła Św. Marcellego Raimondo Vich, zorganizował procesję przebłagalną, podczas której niesiono cudowny Krzyż ulicami Rzymu. Procesja trwała 16 dni, a historycy tamtych czasów odnotowali liczne uzdrowienia. Epidemia cholery nagle zatrzymała się.

Pamiętając wydarzenia sprzed lat, cudowny Krucyfiks wielokrotnie wędrował w procesjach ulicami miasta podczas różnych epidemii. Ostatni raz był niesiony podczas Jubileuszu Roku 1950.

W czasach współczesnych krzyż możemy pamiętać dzięki Św. Janowi Pawłowi II. W ramach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 papież w imieniu Kościoła przepraszał Boga za winy wszystkich wierzących. Podczas modlitwy obejmował cudowny Krzyż z kościoła Św. Marcellego przy Via del Corso.

Papież Franciszek również nie zapomniał o tym ważnym dla Rzymian krzyżu. 15 marca udał się jako pielgrzym do kościoła San Marcello i tam długo modlił się w intencji aktualnej tragedii, która dotknęła świat. Krucyfiks wczoraj został przeniesiony do Watykanu i pozostanie tam do końca Postu.   

Źródło: https://www.sanmarcelloalcorso.eu/lachiesa.html

https://www.vaticannews.va/it/papa-francesco/angelus/2020-03/angelus-22-marzo-2020.html

Korespondencja z Lacjum Maja Krajnowska, autorka strony Podróż do Rzymu.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *