Polscy lekarze z pomocą Brescii

Polscy lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy oraz medycy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej wylatują w poniedziałek do Włoch. 15-osobowy zespół będzie pomagał w walce z koronawirusem w Brescii, gdzie sytuacja w związku z epidemią nadal jest
najtrudniejsza.
Prezes PCPM Wojciech Wilk w wypowiedzi dla Polskiego Radia powiedział, że polski zespół poleci na miejsce wojskowym samolotem i spędzi tam dziesięć dni.
– Polscy lekarze i ratownicy medyczni lecą na dziesięć dni do Brescii w północnych Włoszech, aby tam wesprzeć pracę jednego ze szpitali polowych, zbudowanych do leczenia osób zakażonych koroanwirusem. Mam nadzieję, że misja polskich lekarzy będzie wyrazem solidarności, jak i
konkretną pomocą dla zmagającego się z epidemią koronawirusa włoskiego systemu ochrony zdrowia – dodał Wojciech Wilk.
Lekarze zostali przed wylotem przebadani na obecność koronawirusa i są zdrowi. Do Italii biorą ze sobą dodatkowy sprzęt ochronny. Po powrocie do kraju czeka ich dwa tygodnie w kwarantannie.
Polska od wielu dni wspiera Italię w tych trudnych chwilach, solidaryzując się  w rozmaity sposób, począwszy od symbolicznych iluminacji świetlnych na Pałacu Prezydenckim, a na konkretnej pomocy kończąc.

Jednocześnie stanowczo  odpierane są wszelkiego typu fake newsy dotyczące np. domniemanej blokady maseczek przeznaczonych dla Italii. Jak powiedziała ambasador Anna Maria Anders w wywiadzie dla jednego z włoskich dzienników, cała Europa ma te sam problem, musimy się wspierać i nie ma szczególnie dziś miejsca na jakiekolwiek fake newsy.
W pełni się z tym zgadzamy –   dziś, bardziej iż kiedykolwiek,  ważna jest rzetelna informacja, bez spekulowania i siania paniki. Wspierajmy się i pokazujmy, że potrafimy jednoczyć się w ciężkich sytuacjach.

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *