Renato Balestra – elegancja to nie tylko sposób ubierania się

Renato Balestra to znany włoski dom mody, którego nazwa pochodzi od imienia i nazwiska jego założyciela. Światowej sławy projektant urodził się w 1924 roku, w Trieście (port w północno- wschodnich Włoszech, nad Morzem Adriatyckim, w autonomicznym regionie Friuli – Wenecja Julijska).

Pochodzi z rodziny architektów i inżynierów. Już od dzieciństwa rozwijał
swoje zdolności artystyczne zarówno w malarstwie, jak i w muzyce (ćwicząc grę na fortepianie po kilka godzin dziennie). Idąc w ślady ojca, podejmuje studia na kierunku inżynierii. W gruncie rzeczy to zainteresował się modą dopiero na ostatnim roku i… tylko przez zakład z przyjaciółmi. To dla dziewczyny, aby przykuć jej uwagę, stworzył swoją
pierwszą stylizację. Projekt (bez jego wiedzy) zostaje wysłany do Mediolanu… i tam otrzymuje zaskakująco wysokie uznanie. Tak (w zasadzie) przez przypadek zostaje odkryty jego wyjątkowy talent.
Można śmiało powiedzieć, że to nie Renato Balestra wybrał Modę, ale to – Moda wybrała Renato Balestra.


Najpierw pracuje przy realizacji luksusowej kolekcji w ekskluzywnym mediolańskim domu mody Haute Couture. Następnie postanawia przyjechać do Rzymu i podejmuje współpracę z renomowanymi pracowniami krawieckimi oraz tworzy kostiumy filmowe.

Pierwsze swoje atelier otwiera w „wiecznym mieście” przy Via Gregoriana. De facto symboliczną siedzibą z kolei, zostanie Casa Balestra przy Via Sistina. Uwielbiany przez najbardziej znane kobiety – Renato Balestra – jest zapraszany do prezentacji swoich efektownych kolekcji na całym świecie. Cieszy się międzynarodowym poważaniem, co nota bene szybko owocuje wielkim sukcesem w jego działalności.

W uznaniu za wyjątkowy talent i szczególne osiągnięcia w branży mody – otrzymuje wiele prestiżowych nagród. Zostaje mianowany profesorem honorowym Akademii Mody w Pekinie. W 2010 roku otrzymuje nagrodę Premio America włoskiej fundacji Italia – USA założonej w celu promowania przyjaźni Włochów i Amerykanów oraz kultury amerykańskiej we Włoszech. Jest również laureatem Primo Premio Uomo 2011 roku przyznaczonym mu przez Krajowe Stowarzyszenie Miłośniczek Wina. Za całokształt swojej twórczości – w 2012 roku odbiera niezwykle zaszczytne wyróżnienie – Premio Ago di Platino (pl.Platynową igłę). W 2018 roku w Królewskiej Sali Palazzo Montecitorio w Rzymie, przyjmuje zasłużoną nagrodę – 100 Eccelenze Italiane (pl. 100 Najwybitniejszych
Włoskich Osobostości).

Wydarzenie to odbywa się pod patronatem Włoskiej Rady Ministrów oraz Ministerstw Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej, Ochrony Środowiska, Zdrowia jak i również, Polityki Pracy i Polityki Społecznej, Kolegium Zdrowia, Krajowej Rady Koordynatorów Projektów Badawczych i Narodowego Komitetu
Olimpijskiego. Liczba „100” jest symbolem ambitnego projektu, który ma na celu wzmocnienie marki Made in Italy – od przemysłu po produkcję.

Oprócz nagrody znakomitemu projektantowi zostanie poświęcony wpis w jednym z tomów encyklopedii pod tym samym tytułem. Sądzę, że zbyteczne jest tutaj wymienianie nazwisk z dość długiej listy jego klientów. Wśród nich przykładowo znajdują się: członkowie rodzin królewskich, first ladies, biznesmeni tudzież aktorzy. Kreacje Renato Balestra cieszą się uznaniem za dobrą jakość, oczarowują, doskonale pasują do sylwetki. Idealnie odnajdują się w kulturze, w religii, i w tradycjach miejsc, w których są noszone. Artystyczny wymiar kolekcji tworzonych przez projektanta sprawia, że ubrania traktowane są jak coś więcej niż tylko okrycie wierzchnie. Co więcej, jego krawieckie mistrzostwo to również sprostanie najwyższym wymaganiom zamawiającego.

Należy podkreślić, iż potrzeba świadczenia usług na najwyższym poziomie (w jego przypadku) – wynika z wielkiego szacunku dla tradycji włoskiego rzemiosła. Ze względu na posiadaną wiedzę, kulturę oraz obycie w świecie celebrytów jest często zapraszany jako komentator do różnych programów telewizyjnych.
Renato Balestra jako miłośnik opery, projektuje kostiumy do wielu oper i
przedstawień teatralnych. W 1988 roku stworzył stroje do „Kopciuszka” Rossiniego dla Belgradzkiego teatru operowego. Rok później dla Teatru Verdi w Trieście, z okazji otwarcia sezonu operowego, zaprojektował kostiumy do „Rycerza srebrnej róży” Straussa.

W 2009 roku rozpocznie się międzynarodowa trasa musicalu „Kopciuszek”,
wyprodukowanego przez Broadway – Asia Entertainment, a dla którego wielki mistrz igły opracował fenomenalne przebrania.
Może nie wszyscy wiedzą, ale to właśnie sam Renato Balestra zaprojektował
umundurowanie dla pracowników przedsiębiorstwa Philippines Airlines (1985) podobnie jak i dla włoskich linii lotniczych Alitalia (1986). Nadzorował ponadto tworzenie mundurów dla operatorów belgijskich zakładów podukujących wagony sypialne – Wagons-Lits, dla włoskiej firmy naftowej Agip Petroli (1988) jak i dla członków włoskiego Senatu. Co więcej
– w 2016 roku kreuje nowe stroje dla włoskiej reprezentacji hokeja na lodzie.
Ulubionym kolorem Mistrza jest chabrowy, który bardzo często pojawia się w jego kolekcjach. Ten dostojny odcień niebieskiego został nazwany nazwiskiem odkrywcy czyli – „Blu Balestra”. Ta barwa dobrze współgra ze srebrem oraz doskonale uszlachetni niejedną dzienną lub wieczorową stylizację. Jest szykowna i idealnie pasuje do jasnych (białych lub beżowych) wnętrz – w ciekawych zestawieniach z różnymi motywami
dekoracyjnymi.

Gwoli ścisłości podkreślę, iż znakomity projektant mody od lat jest zaangażowany w walkę z rakiem i cukrzycą. Aktywnie działa na rzecz stowarzyszenia The City of Hope (pl. Miasto nadziei). Poza tym popiera wiele ważnych inicjatyw humanitarnych. Dla przykładu podam zorganozowanie gali we włoskim teatrze Teatro Regio di Parma – na
rzecz ofiar tragedii Haiti w 2010 roku.
Atelier Balestra produkuje trzydzieści linii przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn: od niezwykle wyrafinowanych stroji dostępnych wyłącznie na zamówienie (Houte Couture), po gotowe ubrania dostępne dla każdego (prêt-à-porter). W sprzedaży są dostępne:
perfumy, obuwie, torebki, galanteria skórzana, krawaty, apaszki, wyroby włókiennicze, koszule, polo, bielizna, kostiumy kąpielowe, okulary, parasolki oraz meble, artykuły dekoracyjne i stylowe dodatki do domu.


Renato Balestra jest nadal jedną z niewielu włoskich firm, którego marka jest własnością rodziny. Wynika to ze świadomie prowadzonej polityki zarządzania. Otóż łączy ona tradycję i nowoczesność z wielkim dziedzictwem włoskiego stylu i elegancji.

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, doradca polsko- włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.
Kontakt: [email protected]

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

59 − 57 =