BOŻENA WRÓBLEWSKA Z INSIEME – BEZPŁATNE DORADZTWO SOCJALNE W DOBIE KWARANTANNY

Od kiedy we Włoszech obowiązuje kwarantanna w związku z epidemią
koronawirusa, gospodarka stanęła. Zamknięto niemal wszystko: restauracje, bary, sklepy, biura, przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe. Wielu ludzi straciło pracę, brakuje im pieniędzy na podstawowe wydatki, nie wspominając o takich kosztach jak najem mieszkań, zużycie mediów, spłata kredytów, zakup leków itp.

Bożena Wróblewska, założycielka i prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Insieme, które co miesiąc miało w ofercie ciekawe wydarzenia kulturalno-rozrywkowe dla Polaków i Włochów, ostatni projekt społeczny, akcję zbierania funduszy na chore dziecko, zorganizowała 15 lutego. Planowane na kwiecień 2020 Forum Integracyjne Polonii Europejskiej przesunęła na październik, ale w związku z niepewną sytuacją i ten termin na razie jest hipotetyczny.

Bożena Wróblewska, poza pracą społeczna w Insieme, prowadzi wraz z mężem dwie firmy. Jak wielu przedsiębiorców od tygodni ograniczyli swoją działalność, zmieniając tryb pracy na home office.

Obie firmy świadczą kompleksowo różne usługi, Bożena przede wszystkim zajmuje się przygotowywaniem dla klientów rocznych rozliczeń podatkowych oraz pośredniczeniem w załatwianiu spraw pomiędzy obywatelami żyjącymi we Włoszech a INPS, odpowiednikiem polskiego ZUS-u. Z tego powodu otrzymuje na bieżąco informacje z centrali AMPI o wszelkich programach pomocowych, o zapomogach, przewidzianych przez rząd czy władze lokalne dla osób, które z powodu restrykcji wynikających z epidemii znalazły się w ciężkiej sytuacji. Są to takie formy wsparcia jak m.in. dopłaty do wynajmu mieszkań, kupony na zakupy żywnościowe, pomoc dla właścicieli firm i przedsiębiorstw, udzielane przez władze lokalne – Urzędy Miasta, oraz przez państwo, za pośrednictwem INPS-u.

Widząc, jak wiele osób ma problemy z powodu zaistniałej sytuacji, Bożena
Wróblewska postanowiła udzielać bezpłatnie porad na temat wszelkich rozporządzeń w sprawie pomocy osobom z problemami ekonomicznymi.
„… – Od tego momentu mój telefon dzwoni bez przerwy. Od rana do wieczora udzielam informacji i instrukcji kto może ubiegać się o wsparcie, gdzie można aplikować o pomoc w danym zakresie, a nawet pomagam przy wypełnianiu formularzy. Bardzo mnie to cieszy, że mogę być pomocna ludziom w potrzebie. Ta działalność bardzo pozytywnie wpływa na mój stan duszy. Czuje się potrzebna i zadowolona. Znalazłam sposób aby połączyć przyjemne z pożytecznym – skoro muszę ograniczyć pracę zawodowa, wykorzystuje ten czas na prace społeczną i niesienie pomocy innym. Przez to łatwiej znoszę izolację domową i brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi… Od kiedy ukazało się ogłoszenie, dziesiątki ludzi, których nawet nie znam, nie tylko do mnie dzwonią, ale też pisze emaile,
kontaktują się przez Whatsapp i Messenger. Mój mąż, Mario, stwierdził ostatnio, że chociaż drugi miesiąc jest ze mną zamknięty w domu, to nie możemy dłużej porozmawiać o ważnych sprawach, ponieważ albo widzi mnie rozmawiającą przez telefon, albo odpisującą na emaile, Whatsapp , Messenger. A ja się śmieję, bo uważam, że taki problem to jest w czasach epidemii najmniejszy problem, z jakim rodzina może mieć do czynienia
.”

Bożena Wróblewska, wiceprezes Związku Polaków we Włoszech, swoje
Stowarzyszenie Insieme prowadzi od 2007 roku. Często organizuje akcje społeczne i charytatywne, inicjuje wsparcie dla chorych i potrzebujących. Z tego powodu zna ją bardzo wielu Polaków, żyjących we Włoszech, co ośmiela ludzi, potrzebujących pomocy w obecnej sytuacji.


Autor: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom
Foto: Archiwum B. Wróblewska

Bożena Wróblewska zaprasza do kontaktu osoby, które potrzebują
informacji o programach pomocowych, o sprawach socjalnych i urzędowych.
tel. +39 338 92 45 961 e-mail [email protected], email stowarzyszenia : [email protected], telefon 06 83546231.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *