Giorgio Armani protestuje przeciwko komercyjnej modzie

Giorgio Armani atakuje świat mody: „To niemoralne! Zbyt dużo rozrzutności i niepotrzebnie wydanych pieniądzy. ” Dla włoskiego projektanta branża odzieżowa staje się coraz bardziej nieetyczna. Jego zdaniem – fast fashion – ograniczyła wiarygodność mody oraz zwiększyła marnotrawstwo pieniędzy przeznaczanych na bezużyteczne organizowanie popisowych pokazów nowych kolekcji.

Giorgio Armani to charyzmatyczna postać w świecie mody. Doskonałe „dopasowanie się” do okoliczności i potrzeb, pracowitość oraz zamiłowanie do perfekcji – pozwoliło mu stać się jedną z najbardziej reprezentatywnych i wpływowych osobowości XX wieku. Człowiek o „złotych rękach i wielkim sercu” zrekonstruował koncepcję ubioru i stworzył luksusowy dom mody Giorgio Armani S.p.A.

Kilka dni temu Armani podał do publicznej wiadomości list otwarty skierowany do magazynu Women’s Wear Daily. WWD jest często nazywany „Biblią Mody”. Dostarcza najnowszych informacji na temat trendów oraz danych dotyczących sprzedaży konfekcji damskiej i męskiej.

Znany projektant w opublikowanym piśmie twierdzi, iż pandemia to dobra okazja do zmian. Jego zdaniem to odpowiedni moment do poprawy jakości artykułów, podniesienia poziomu produkcji i usług oraz wdrożenia konstruktywnych przemian w organizacji i racjonalnym zarządzaniu sektorem mody. Coronavirus otworzył stan kryzysowy, który jednak wykorzystany w odpowiedni sposób, może stać się wspaniałą okazją do refleksji oraz określenia nowych i wartościowych perspektyw”. Armani nie mówi konkretnie o Covidzie-19. Nazywa go klasycznym i „nieoczekiwanym” zjawiskiem, które jednak można i należy właściwie zużytkować. Z drugiej zaś strony jego petycja zaczyna się od ostrej krytyki. Jego zdaniem ​​branża odzieżowa traci na wartości i staje się nieetyczna. Dzieje się tak ponieważ stale „naciska na ciągły cykl nowych dostaw”. W dalszej części orędzia czytamy: „Dosyć marnowania pieniędzy na widowiska organizowane na wielką skalę. Często takie komercyjne pokazy mody okazują się niestosowne i wręcz wulgarne. Ponadto pojawia się temat zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez podróże (…). Moment, przez który przechodzimy, jest trudny i zawikłany, ale daje nam wyjątkową okazję, aby naprawić to, co jest nieodpowiednie i zbędne oraz znaleźć bardziej ludzki wymiar naszego działania.”

Armani przypomina, iż główną misją mody powinna być jej ponadczasowość. „Nie trzeba kupować wciąż nowych rzeczy, które tylko nieodwracalnie zanieczyszczają naszą planetę. Kreacje muszą być przede wszystkim trwałe i projektowane przy wykorzystaniu odpowiedniej wiedzy oraz z szacunkiem dla środowiska ”. Jak sam twierdzi: „To absurdalne, aby jedna z moich marynarek wystawiona w sklepie na sprzedaż, po zaledwie trzech tygodniach, jest natychmiast określana jako przestarzała i od razu zastąpiona nowym artykułem. Odzież musi być funkcjonalna, ponadczasowa i trwała na wiele lat. Jednocześnie powinna być stosowna do każdej pory roku”. Armani jest ponadto przeciwny spekulacji a konkretnie lansowaniu nowych kolekcji „lnianych ubrań w środku zimy, a latem płaszczy z alpaki. Kto kupuje nowe rzeczy, aby umieścić je w szafie, w oczekiwaniu na odpowiedni sezon, aby je nosić?”. Jego zdaniem „letnie kolekcje powinny pozostać w sklepach przynajmniej do początku września, ponieważ to całkowicie naturalny proces, i tak powinno być”.

Czy świat mody uszanuje to przesłanie?

Pragnę tutaj podkreślić, iż de facto Giorgio Armani jako jeden z pierwszych, zorganizował pomoc produkując fartuchy jednorazowe, przeznaczone do indywidualnej ochrony pracowników służby zdrowia. Poza tym przekazał darowiznę na rzecz ochrony ludności i dla wielu szpitali: Luigi Sacco, San Raffaele, Versilia, Bergamo, Piacenza, Instytutu Onkologii w Mediolanie oraz Spallanzani w Rzymie. Jego donacja to łączna kwota wynosząca 2 miliony euro.

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, doradca polsko-włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.

Kontakt: [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 − = 18