Jak radzą sobie poszczególne kraje w czasie pandemii

23 kwietnia Rada Europejska powie nam, co UE  jest gotowa zrobić, aby wspomóc Włochy i inne kraje najbardziej dotknięte pandemią koronawirusa. Krótko mówiąc, przywódcy Unii spotkają się i być może  uruchomią pakiet natychmiastowej pomocy w wysokości 500 miliardów euro ale też i inne narzędzia typu euroobligacje, których domagają się Włochy, Hiszpania i Francja, a sprzeciwiają się  Holandia i Niemcy.

W międzyczasie przyjrzyjmy się jak dziś  wygląda sytuacja w  wybranych krajach

Portugalia – wykorzystane możliwości

Portugalia radzi sobie z epidemią bardzo dobrze, działaniom rządu pomaga polityczny rozejm ogłoszony przez opozycję. Czyste powietrze, interwencja Matki Boskiej Fatimskiej, położenie geograficzne i polityczne zawieszenie broni w kraju –  mimo starzejącej się ludności i niedofinansowanego systemu opieki zdrowotnej, zdołali lepiej niż większość innych krajów  ograniczyć szkody spowodowane przez wirusa.  Portugalska służba zdrowia, niedofinansowana (dysponuje 4,2 miejsc na intensywnej terapii na 100 tys. mieszkańców, co jest najniższym wskaźnikiem w UE, Hiszpania ma ich 9, Niemcy prawie 30) i z brakiem 30 tys. personelu radzi sobie! Premier António Costa utrzymuje restrykcje, bo rośnie ryzyko zarażenia. Puste ulice,  plaże zamknięte, gospodarka przystopowana, a jednak panuje ostrożny optymizm, że dadzą radę. Portugalia ma cztery razy mniej ludności niż sąsiednia Hiszpania, mając więcej obywateli powyżej 80. roku życia niż reszta Unii, z wyjątkiem Włoch i Grecji. A jednocześnie ma dziesięć razy mniej przypadków zakażeń. Współczynnik śmiertelności wynosi, tak jak w Niemczech, nieco ponad 3 proc. Przypomnijmy, że  w Polsce to ponad 4 proc,  w Hiszpanii niemal 11 proc,  a w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech  13 proc..

Kraj wykazał się ogromną solidarnością. Wprowadzono środki zaradcze, zanim wirus rozpanoszył się na dobre – szkoły zamknięto 16 marca, a było tylko 245 zarejestrowanych przypadków. Hiszpania miała już 2140 zakażonych, kiedy 12 marca władze większości regionów pozamykały szkoły. Włochy 4 marca miały 2500 zakażonych, gdy  zamknięto  uczniów w domach. W Madrycie ponad 100 tys. ludzi 8 marca wzięło udział w marszu z okazji Dnia Kobiet, Lizbona zakazała zgromadzeń publicznych na początku  epidemii.

Stan nadzwyczajny został ogłoszony 18 marca, gdy w kraju było 448 zakażonych. W Hiszpanii, gdy podjęła podobne działania 15 marca, przypadków było prawie dziesięć razy więcej. Włochy w momencie ogłaszania ogólnokrajowego zamknięcia 10 marca miały ponad 9 tys. zakażonych…

Sytuacja i podejmowane działania w innych  krajach

Hiszpania

Koronawirus położył na łopatki hiszpańską gospodarkę, w tym sektor turystyczny czy budownictwo. W ostatnim miesiącu  zamknięto 85 873 firm, a 792 000 osób straciło pracę. Sytuacja jest trudna, ale rząd powoli myśli o zmniejszaniu restrykcji.

Finlandia

Ogólny plan budżetowy,  opublikowany 16 kwietnia 2020 r,  nałożył limity wydatków na finanse centralne przez kolejne 4 lata.  Mimo zamknięcia portów lotniczych, ruch towarowy trwa. Szkoły, muzea, teatry,  baseny i inne obiekty sportowe zostały zamknięte. Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej (THL) przewiduje, że epidemia koronawirusa najprawdopodobniej osiągnie szczyt w Uusimaa (rejon Helsinek) między 26 kwietnia a 25 maja 

Szwecja

Bez przeszkód odbywa się ruch pasażerki i towarowy drogą morską. Odprawa i przyjęcie pasażerów może być wydłużona ze względu na obostrzenia epidemiczne. Ruch lotniczy trwa, ale jest niewielu chętnych. Restauracje, bary, sklepy i centra handlowe są czynne.

Od pewnego czasu rząd zachęca nawet lekko przeziębionych Szwedów do pozostania w domu, zachowania bezpiecznej odległości, unikania zbędnych podróży po kraju, pracę z domu i przestrzeganie dobrych praktyk higienicznych. Ponadto osobom w wieku powyżej 70 lat lub w grupie ryzyka zaleca się  ograniczenie kontaktów. 

Niemcy

Niemcy  luzują  ograniczenia wymuszone koronawirusem małymi krokami. Minister finansów Olaf Scholz (SPD) nie wyklucza wyższego opodatkowania osób o wyższych dochodach w celu sfinansowania kryzysu.

Od 10 kwietnia wjeżdżających do Niemiec obowiązuje 14-dniowa kwarantanna (nie dotyczy m.in. zawodowych kierowców transportujących towary czy przejeżdżających tranzytem)

Austria

Szkoły pozostaną zamknięte do połowy maja. Sklepy mają zostać otwarte od 1 maja, tak jak i punkty usługowe. Restauracje i hotele Austria zamierza otworzyć najwcześniej w czerwcu.  Do końca czerwca obowiązuje zakaz zgromadzeń publicznych, nie odbędą się żadne imprezy masowe. Wszystkie zgromadzenia publiczne są zabronione. W jednym miejscu nie może się spotkać więcej niż 5 osób.

Do Austrii można wjechać  ze szczególnych powodów rodzinnych – takie jak wizyty członków rodziny w przypadku choroby, przyjazd  dzieci do chorych rodziców czy ważne powody opieki nad zwierzętami. Trzeba mieć       „oświadczenie   własne”.    

Bułgaria

Bułgaria chce do końca kwietnia zostać członkiem Unijnego Mechanizmu Kursowego (ERM II). Wejście do strefy euro jest priorytetem dla bułgarskiej polityki zagranicznej i gospodarczej. Ma to ułatwić wyjście z recesji wywołanej  COVID-19. Kraj stawia, zgodnie z rządowym dekretem, na sprzedaż  rodzimych produktów  poprzez zapewnienie im odpowiedniej powierzchni sprzedażowej w specjalnych strefach w sklepach.  .

Czechy

Czechy otworzyły kolejne sklepy, planuje się zniesienia restrykcji dotyczących restauracji.

Od 14 kwietnia Czesi mogą wyjeżdżać za granicę służbowo, na pogrzeb, spotkać się z rodziną lub w innej nadzwyczajnej sytuacji.  Po powrocie jest  14-dniowa kwarantanna,  jeśli podróż była dłuższa niż 24 godziny.

Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu  wspiera  produkcję wyrobów medycznych niezbędnych do walki z koronawirusem. Z „Programu Operacyjnego Przedsiębiorczość i Innowacji” dostępnych będzie 300 mln CZK (ok. 11 mln euro). 

Rumunia

14 kwietnia Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podpisał dekret o przedłużeniu stanu wyjątkowego na kolejny miesiąc. Przewiduje się, że   COVID-19 swój  szczyt zachorowań w Rumunii będzie miał za dwa tygodnie.

Wywóz towarów spożywczych typu pszenica, kukurydza, ryż poza UE jest zawieszony. Rząd Rumunii może zdecydować o rozszerzeniu ograniczeń eksportowych na więcej kategorii towarów żywnościowych, uzależnia to od tego ile będzie trwał kryzys. 

Węgry

Od połowy kwietnia 2020 r. przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dopłaty do badań i rozwoju i do ogólnych dopłat w celu ochrony zatrudnienia. Rząd da 40-procentową dopłatę do wynagrodzenia, chcąc zatrzymać wysoko wykwalifikowanych pracowników w sektorze badań, rozwoju i innowacji przez okres trzech miesięcy.  Możliwość obejmuje wszystkich pracodawców  pozabudżetowych zaangażowanych w badania i rozwój.

Chorwacja

Rząd opracował program wsparcia dla zachowania miejsc pracy w branżach takich jak hotelarstwo, catering, transport i przechowywanie dóbr, czy przemysł wytwórczy. – tekstylia, odzież, obuwie, skóra, drewno i meble.

Holandia  

Według analiz MFW holenderska gospodarka skurczy się o 7,5% w tym roku, ale w 2021 wzrośnie o 3%. Bezrobocie obecnie wynosi 3,4%, a do końca roku ma się podwoić. 

Rząd przeznaczył 950 mln euro na dodatkowe wsparcie dla sektora kultury i części sektora rolnego. Kwota 650 mln euro została przeznaczona na rekompensaty do 70%  strat  dla hodujących kwiaty i  sektorów ogrodnictwa spożywczego za szkody spowodowane wybuchem COVID-19.  Pozostałe 300 mln euro to wsparcie instytucji kulturalnych. 

Dania

9 kwietnia minister finansów ogłosił, że małe i średnie przedsiębiorstwa, które na początku marca zapłaciły podatek VAT mogą się ubiegać o jego zwrot w formie nieoprocentowanej pożyczki.  Ma to wzmocnić płynność finansową małych i średnich firm o 35 mld DKK. Czas na spłatę pożyczki firmy   mają do 1 kwietnia 2021.


Grecja

Premier Mitsotakis w swoim wystąpieniu z 13 kwietnia powiedział, że  pandemia koronawirusa ustępuje. Dodał, że poniesione straty byłyby  większe, gdyby nie restrykcyjna polityka wprowadzona od samego początku przed rząd grecki. Wpływ COVID-19 na grecką gospodarkę jest duży, rząd podjął  działania wspierające pracowników i przedsiębiorstw dotkniętych skutkami pandemii. Pakiet pomocy dla firm to 14 mld euro, kolejne 10 mld euro ma pochodzić z funduszy unijnych. Konkrety – 750 000 pracowników pobrało dodatek w wysokości 800 euro, 200 000 bezrobotnych otrzymało przedłużenie świadczeń, dla 500 000 firm zawieszone zostały zobowiązania podatkowe i ubezpieczeniowe.   

USA

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) kontroluje eksport wybranych urządzeń i artykułów medycznych. Tymczasowe przepisy pozwalają na zatrzymanie przez straż graniczną i służby celne produktów objętych restrykcjami. Następnie Agencja zdecyduje, czy towar odesłać do konsumpcji wewnętrznej, czy zezwolić na eksport części lub całości przesyłki. Takie restrykcje będą obowiązywały przez około cztery miesiące i dotyczą m.in. masek N-95 oraz maseczek i rękawiczek chirurgicznych. Amerykańscy producenci, którzy mieli zawarte umowy eksportowe   przed 1 stycznia 2020 r., i   którzy co najmniej 80% produkcji dystrybuowali  w USA na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, będą mogli nadal eksportować swoje wyroby.
 

Irlandia

10 kwietnia rząd  przedłużył czas wprowadzonych restrykcji oraz obowiązku pozostania w domu do 5 maja 2020 r. (wcześniejszy termin: 12 kwietnia).

Działają  sklepy spożywcze, apteki, drogerie, sklepy z art. medycznymi, stacje benzynowe, sklepy zoologiczne, pralnie, banki oraz urzędy pocztowe.   
Pozostają również otwarte  punkty oferujące produkty oraz usługi pilne   lub z dostawą do domu – zakłady optyczne, warsztaty samochodowe, sklepy z narzędziami, sklepy z art. biurowymi oraz centra obsługi telefoniczno-internetowej.

Ograniczenia i restrykcje nie dotyczą: dojazdu do pracy, jeśli nie może ona zostać wykonana on line, wyjść na podstawowe zakupy oraz odbioru zamówionych posiłków, wyjść do ośrodków zdrowia oraz odbioru zamówionych art. medyczno-farmaceutycznych czy niezbędnych spotkań z rodziną (opieka nad dzieckiem, osobą starszą czy niepełnosprawną), ćwiczeń fizycznych do 2 km od domu,   oraz opieka nad zwierzętami.
 

Norwegia 

Epidemia koronawirusa w Norwegii spowodowała w I kwartale bardzo duży wzrost handlu artykułami spożywczymi.  Przed wzrostem zachorowań sklepy spożywcze w Norwegii wykazywały wzrost obrotów o ok. 3%., po zamknięciu kraju 12 marca Norwegowie zaczęli gwałtownie gromadzić produkty spożywcze, odotowując  wzrost o 12 % .

Wielka Brytania

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w tym roku może wynieść 8%, co oznacza wzrost o 100%.

W badaniu przeprowadzonym przez ONS (Office for National Statistics) dotyczącym wpływu COVID-2019 na biznes, na 5316 firm biorących w nim udział, 25% odpowiedziało, że w okresie od 23 marca do 5 kwietnia 2020 r. zamknęło lub wstrzymało działalność, a 75% pracowało  normalnie.   

Przedsiębiorstwa, które nie wstrzymały działalności, co piątego pracownika  wysłały na przymusowy urlop (wypełniając warunki rządowego programu Coronavirus Job Retention Scheme).  
 

Rosja

Najniższe od kilkunastu lat ceny ropy naftowej – 16,71 USD za baryłkę – uderzają w rosyjską gospodarkę, która podobnie jak inne kraje boryka się z gospodarczymi skutkami  koronawirusa. Rubel osłabł, co prowadzi do zubożenia rosyjskiego społeczeństwa. W przetrwaniu tego podwójnego kryzysu Rosjanom mają pomóc oszczędności gromadzone w Funduszu Dobrobytu Narodowego. Władimir Putin już zapowiedział wsparcie dla firm, personelu medycznego i dodatki pieniężne dla rodzin. Polecił rządowi, aby przedsiębiorstwa gastronomiczne, hotelarskie czy handlowe otrzymały wsparcie finansowe. Firmy otrzymały pożyczki na wypłaty wynagrodzeń dla pracowników. Dodatkowo 200 mld rubli przeznaczono na wsparcie regionów. Rosja liczy także na zniesienie unijnych sankcji i próbuje wykorzystać sytuację epidemii, by rozbić jedność UE.  

Korespondencja: Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *