Las w słoiku, czyli rośliny w szkle

Znakomitą alternatywą dla domowych roślin doniczkowych są niewielkich rozmiarów rośliny hodowane w słoikach, tzw. miniaturowe ogrody. Ich dostępność jest ogromna, możemy je kupić zarówno w kwiaciarni, jak i w sklepie budowlanym czy w sklepie z dodatkami wnętrzarskimi. Roślina w szkle może być świetnym pomysłem na prezent. Jak stworzyć las w słoiku? Na pewno trzeba zaopatrzyć się w szklane naczynie, odpowiednie rośliny oraz właściwe podłoże.

Foto: Pixabay

Rośliny, które sprawdzą się najlepiej

W szkle najlepiej sprawdzą się niewielkie rośliny, które mają powolny wzrost oraz płytki system korzeniowy. Owe rośliny mogą mieć inne preferencje co do wymagań środowiskowych, dlatego zanim je kupimy musimy zdecydować, czy chcemy, aby nasz słoik był zamknięty, czy nie. Jeśli zatkamy go np. korkiem, wtedy musimy mieć na uwadze, że wewnątrz wytworzy się specyficzny mikroklimat. Należy wówczas wybierać rośliny preferujące wilgotne środowisko.

Jeśli zdecydujemy się na otwarte naczynie wówczas świetnie mogą się sprawdzić wszelkie sucholubne rośliny. Należy zwrócić uwagę by miały zbliżone do siebie wymagania. Polecana zieleń to przede wszystkim kaktusy, sukulenty, drobne paprocie, fittonie, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, maranta, rośliny owadożerne. Sprawdzą się również epifity m.in. bromelie, czy storczyki w miniaturowych odmianach.

Jakie podłoże wybrać?

Podłoże jest bardzo ważnym elementem, gdyż źle dobrane nie zapewni roślinom odpowiednich warunków do wzrostu. W marketach dostępne są gotowe mieszanki. Istotne by podłoże było żyzne, lekkie, przepuszczalne oraz wolne od wszelkich patogenów. Wybierając podłoże musimy kierować się wymaganiami roślin, których użyjemy do stworzenia kompozycji. By ziemia była przepuszczalna możemy zastosować keramzyt lub średniej frakcji żwirek. Nadmiar wody będzie wówczas odprowadzany od korzeni i zapobiegniemy w ten sposób gniciu rośliny. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża wyłóżmy naszą kompozycję żwirkiem lub mchem. Rozwiązanie to jest praktyczne a także pełni funkcję ozdobną.

Jakie naczynia będą potrzebne?

Naczynie, w którym chcemy stworzyć kompozycje wybierzmy wedle własnego gustu. Świetnie do tej roli sprawdzą się różnorakie karafki, duże słoje czy naczynia w kształcie kuli. Być może znajdziemy na strychu nieużywane akwarium lub interesujący wazon u babci. Szeroki wybór słojów znajduje się również w sklepach internetowych czy na giełdach kwiatowych. Ważne jest, by otwór w naczyniu był na tyle duży by nie utrudniał umieszczenia w nim roślin oraz innych elementów kompozycji.

Jak stworzyć roślinną kompozycję w szkle krok po kroku?

Jeśli wybraliśmy już wszystkie elementy, należy teraz bardzo dokładnie oczyścić i osuszyć naczynie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w naczyniu drenażu. Zazwyczaj wystarczy warstwa od 2-5 cm, w zależności od wysokości słoika. Kolejną układaną warstwą powinien być węgiel aktywowany, gdyż zapobiegnie on rozwijaniu się patogenów. Ostatnią warstwą podłoża jest ziemia, która powinna być w ilości wystarczającej do wsadzenia całego systemu korzeniowego rośliny. Aby uatrakcyjnić mini-ogród możemy pokusić się o ukształtowanie na powierzchni niewielkich wzniesień.

Gdy podłoże jest już w pełni przygotowane wówczas zaczynamy sadzić roślinność. Jeśli któraś z roślin ma zbyt długie korzenie, wówczas należy je przyciąć – tak, by cały system zmieścił się w przygotowanym podłożu. Rośliny trzeba sadzić jak najdalej od ścianek słoja. Końcowym etapem jest wyłożenie górnej warstwy podłoża mchem lub ozdobnym żwirkiem. Jeszcze tylko dodajmy kilka akcentów w postaci ciekawie wygiętej gałązki lub kilka wapiennych skałek i voilà, miniaturowy ogród gotowy!

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *