Faza 2 koronawirusa we Włoszech – Od 4 maja nowe zasady i więcej swobód

Aktualizacja 27 kwietnia 2020

Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił schemat ponownego otwarcia dużej części branż i przedsiębiorstw strategicznych gałęzi przemysłu oraz większą swobodę poruszania się obywateli.

W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony cały wyszczególniony plan Fazy 2. Ważnym elementem będzie użycie maseczek i  zapewnienie ich dostępności w wystarczającej ilości. Wkrótce wprowadzone zostaną także ich cenniki (0,50 euro), aby uniknąć spekulacji i nadużyć na rynku. Kluczowe będą również wymazy i badania serologiczne.

Według przedstawionego schematu od 4 maja  nastąpi  ponowne uruchomienie części krajowego przemysłu i przedsiębiorstw (od produkcji do budownictwa) oraz wprowadzona większa swoboda poruszania się obywateli. Natomiast szkoły będą otwarte dopiero od września.

Warunkiem powrotu przedsiębiorstw do pracy  będzie ścisłe przestrzeganie protokołów bezpieczeństwa w miejscu pracy w firmach budowlanych i transportowych. Zgodnie z tymi ścisłymi zasadami  już w przyszłym tygodniu będą mogły rozpocząć działalność wszystkie przedsiębiorstwa, które przejdą specjalną kontrolę oraz będą posiadać autocertyfikaty.

Większa swoboda poruszania się

Mieszkańcy będą mogli poruszać się z nowym wzorem autocertyfikatu po swoim mieście pod warunkiem jednak że będą przestrzegali podstawowych  zasad, takich jak zachowanie odległości co najmniej jednego metra między jedną osobą a drugą i noszenie maseczki w  pomieszczeniach. Nadal będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń. Będzie można uprawiać sport na świeżym powietrzu, kąpiele w morzu, rzece czy jeziorze, ale tylko indywidualnie.

Poruszanie sie po innych regionach

Autocertyfikat będzie nadal obowiązywał w przypadku przemieszczania się do innych regionów, który jest dozwolony tylko  w sprawach zawodowych, z powodów zdrowotnych lub innych koniecznych powodów.

Premier Conte przedstawił  schemat  stopniowego powrotu do normalności, ale „z wielką ostrożnością”, aby uniknąć powrotu do pandemii .„Nie jesteśmy jeszcze w stanie przywrócić obywatelom pełnej swobody przemieszczania się, ale badamy złagodzenie obecnych, surowych ograniczeń. Nie będzie na pewno pełnej wolności ale zapewnimy większą swobodę  zachowując jednocześnie wszystkie gwarancje zapobiegania rozprzestrzeniania sie wirusa”.

Turystyka i gastronomia

Premier zapowiedział, że wraz z nowym dekretem zostanie ogłoszony tzw. program naprawczy dla pozostałych sektorów działalności gospodarczej. Nie dotyczy to jeszcze barów i restauracji, które pozostaną zamknięte. ,,Pracujemy jednak nad tym, aby umożliwić restauratorom nie tylko dostawy do domu, ale także usług ,,na wynos”.

Natomiast muzea i biblioteki zostaną ponownie otwarte od 18 maja. Także otwarcie sklepów detalicznych planowane jest na 18 maja .

Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne muszą poczekać z otwarciem do 1 czerwca.

Msze i pogrzeby  

Nie ma jeszcze decyzji  ponownego otwarcia kościołów i cmentarzy w celu odprawiania mszy, pogrzebów i pochówków, aczkolwiek z „nowymi zasadami”, . „Namawialiśmy komitet naukowo-techniczny – wyjaśnił premier Conte – „do wskazania nowych zasad ceremonii religijnych. Mamy nadzieję, że uda nam się zaspokoić podstawową potrzebę wierzących… osobiście uważam za szczególnie bolesne jest zrzeczenie się pogrzebów i ostatniego pożegnania osób bliskich, którzy nas opuszczają „.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 4 =