Jak sobie radzą polskie firmy kosmetyczne w czasach pandemii?

Coroczne marcowe święto branży kosmetycznej, na którym prezentowane są trendy i nowości na kolejny rok zostało przełożone na wrzesień 2020, mając nadzieję, że się odbędzie i około 3000 producentów kosmetyków będzie mogło się spotkać i zaprezentować efekty swojej pracy. Mowa tu oczywiście o Cosmoprof Boloniana którym wystawia się ponad 150 firm z Polski,  będącej znaczącym graczem europejskim w tym sektorze. 

W obliczu zmian rynkowych i potrzeb społecznych, które kształtuje epidemia wirusa COVID-19, firmy kosmetyczne   zreorganizowały swoje  procesy produkcji  przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa. Zwiększane sa możliwości wytwórcze w segmencie kosmetyków do higieny rąk, mycia ciała i pielęgnacji skóry dłoni.

Zależy nam na tym, aby dostarczać produkty kosmetyczne, które są teraz najbardziej potrzebne. Zmiana podyktowana jest zarówno oczekiwaniami ze strony konsumentów, jak i zapotrzebowaniem szpitali oraz placówek medycznych, które obecnie wspieramy. Modyfikacja planów produkcyjnych pozwoli nam realizować te zamierzenia – powiedziała  Katarzyna Butrymowicz-Knap, dyrektor marketingu Bielenda Kosmetyki Naturalne

Cała branża zaangażowała się w pomoc dla najbardziej potrzebujących – szpitali, domów pomocy czy innych placówek tego typu

Pandemia zdecydowanie wpłynęła na zmiany w zakupach. Wartość sprzedaży polskiego koszyka wielkanocnego 2020 w porównaniu do 2019 spadła o 10%. Jedna  kategoria wyraźnie zyskała – farby do włosów.  Kobiety, odcięte od możliwości pójścia do fryzjera tej wiosny, same muszą sobie radzić.  

Pandemia  wpłynęła też na  pokonanie barier wśród tych, którzy wcześniej nie zdecydowali się jeszcze na zakupy internetowe. Jak wynika z badania Nielsena “Wpływ Covid-19 na zachowania konsumentów” 31% Polaków  zwiększyło swoją aktywność w zakupach online produktów spożywczych i kosmetyczno-chemicznych. Bariery zakupu  online,  jak  brak możliwości osobistego sprawdzenia produktów czy koszt dostawy, dziś straciły na znaczeniu na rzecz bezpieczeństwa osobistego podczas zakupów, co  stało się nową wartością i siłą napędową dla rozwoju e-commerce… Warto jednak pamiętać, że na tle innych krajów europejskich, Polacy są tymi, co najbardziej lubią chodzić do  sklepów,  odwiedzając je ponad 40 razy miesięcznie. Dlatego można przewidywać że gdy tylko wróci możliwość bezpiecznego chodzenia po sklepach, konsumenci będą do nich stopniowo wracać .

Firmy kosmetyczne oczywiście nadal pracują nad nowościami, zdobywają certyfikaty, np. prestiżowy certyfikat ECOCERT.

Przykładem może być np. marka FaceBoom, która właśnie teraz wprowadza kompleksową linię wegańskich kosmetyków naturalnych do pielęgnacji twarzy. 

Debiutująca na rynku linia kosmetyczna wychodzi naprzeciw potrzebom dziewczyn, które cenią naturalną pielęgnację, ale borykają się z problemami cery odwodnionej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, lub muszą sobie radzić z potrzebami cery tłustej i mieszanej. Wszystkie receptury zawierającą w swoim składzie od 95 % aż do 99% naturalnych składników. To wegańskie produkty, które poprawią kondycję skóry, przywracając jej równowagę i zapewniając zdrowy, świeży wygląd.

Możliwość wykorzystania potencjału firmy pozwoliło nam zastosować najwyższe standardy jakości w formułach i najnowsze rozwiązania w opakowaniach. Rezultatem jest nowoczesne i ekologiczne podejście do naturalnego piękna – formuły skuteczne, a przy tym bezpieczne dla skóry, produkty łączące modne, przyciągające uwagę wzornictwo z proekologicznymi rozwiązaniami. Ekologiczne tubki i kubeczki, w których kryją się kosmetyki, wyprodukowano w 100% z recyklingowanego materiału. Etykiety są przyjazne środowisku – powstały z BIO folii. A lekkie elementy kartonowe wykonano z papieru, z ekologicznie zarządzanych upraw leśnych. Nadają się one w 100% do recyklingu.” – mówi Iwona Czopek, Head of Marketing & Communication marek BodyBoom i FaceBoom.

Wszystkie kosmetyki FaceBoom posiadają certyfikaty organizacji: VIVA VEGAN oraz PETA, walczących o prawa zwierząt.

Nową linię peelingów i kosmetyków do pielęgnacji ciała  zaprezentowała też marka BodyBoom,   kojarząca się przede wszystkim z wegańskimi peelingami kawowymi. Ich wegańskie receptury oparte zostały na starannie dobranych składnikach pochodzenia naturalnego, które pobudzają i wspomagają skórę w jej naturalnych funkcjach fizjologicznych. Nowe produkty posiadają certyfikat organizacji VIVA VEGAN

Nowe kosmetyki zostały zamknięte w ekologicznych kubeczkach wykonanych z recyklingowanego plastiku, a lekkie elementy kartonowe powstały z materiału z ekologicznie zarządzanych upraw leśnych.

Branża kosmetyczna to  nowości co sezon,  wyspecjalizowane produkty,  nowe marki na rynku…To także szkolenia i pokazy, jak choćby w przypadku firm sprzedających produkty do profesjonalnego manicure. Tu świetnie Polskę reprezentuje np. krakowska Słowianka, na pokazach której prowadzonych przez Natalię Larina są zwykle tłumy i tak też było na ubiegłorocznych bolońskich targach.    

Ten tętniący ideami przemysł, w którym polscy producenci doskonale się odnajdywali na rynkach światowych, w czasach kryzysu poszukuje nowych rozwiązań i jest świetnie wspomagany przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego.  Korona kryzys sprawił, że firmy, w tym i kosmetyczne muszą podjąć nowe kroki, jak choćby inwestycje we  własne e-sklepy. Każda marka ma  swoją wizję i swój sposób na pokonanie kryzysu. Trzymamy kciuki, aby to się udało i aby wszystkie mogły na Cosmoprof Bolonia zaprezentować swoje nowości.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarz, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt ewatrz@poczta.onet.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *