Praca zdalna – konieczność, ale i wyzwanie

Wybuch  pandemii koronawirusa zmusił firmy z całego świata do umożliwienia pracownikom zdalnego świadczenia pracy. Home office wymusił na wielu z nas zorganizowanie pracy w domu, często z biegającymi wokół dziećmi, harcującymi z psem pełnym energii. Praca zdalna  w czasie pandemii stała się często jedyną możliwością wykonywania obowiązków służbowych. Z domu pracują dziś nie tylko ci, którzy maja już takie doświadczenie i doskonale radzą sobie z organizacją pracy poza biurem, ale także osoby, które dotychczas pracowały wyłącznie w biurze i nie były przygotowane na pracę zdalną i przeniesienie  się do wirtualnej rzeczywistości.  

Jak sobie poradzić w pracy zdalnej, która jest dla nas nowością?

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pracuję w ten sposób już od wielu lat, wiem jakie są pro i kontro takiej sytuacji. Jest moment wielkiego zadowolenia – przecież sam sobie układasz program dnia, ale też jest moment zmęczenia i chęć wyjścia do ludzi.

Co jest ważne?   Już od pierwszych dni stwórzmy sobie środowisko pracy – wydzielmy osobne pomieszczenie albo chociaż kąt, który przeznaczymy na pracę i tylko na pracę.

Czyli  zasada nr 1 –  pracuj tam, gdzie nie robisz innych domowych czynności.

Zasada nr 2 – jak  pracujemy  to pracujemy – nie wykonujemy innych obowiązków domowych typu sprzątanie, gotowanie, prasowanie i co tam jeszcze w domu trzeba zrobić.   Im  szybciej wykonamy swoje obowiązki, tym szybciej “wyjdziemy z pracy” … Chociaż my kobiety potrafimy tak się zorganizować, że tu wstawimy pralkę i zupę na mały ogień,  a potem … cała para do pracy …

Zasada nr 3 – w godzinach przeznaczonych na pracę, jeśli są z nami dzieci w domu –   to warto im wytłumaczyć, że jesteśmy teraz w pracy i powiedzieć, że czas dla nich zajdziemy po pracy  (nie będzie łatwo, wiem).

Zasada nr 4 – ustal ile godzin pracujesz i basta! Reszta czasu należy do Ciebie i Twojej rodziny …

Zasada nr 5 – krótkie przerwy w ciągu dnia, nawet na 5 minut na trochę ruchu czy przewietrzenie mieszkania,  szczególnie że za oknem wiosna.  

Zasada nr 6 – zachowajmy spokój, warto w tych ciężkich nie nakręcać się. Nie ma nic gorszego niż panika czy nerwy. W  razie czego szukaj pomocy – wielu specjalistów jest dostępnych gratis w sieci.  W domu nie trudno o sprzeczki, szczególnie jeśli  pracę zdalną wykonuje zarówno mąż, jak i żona (o dzieciach nie wspominając).

Warto także  ustalić regularne spotkania zespołowe,  nawet te wirtualne są niezbędne aby utrzymać  namiastki bycia razem w grupie. Powodami, dla których trudno jest pracować zdalnie jest poczucie izolacji, samotności oraz brak osobistych kontaktów społecznych.

Wielu z nas wkrótce wróci do swoich miejsc pracy, które być może bardziej doceni … Ale też  wiedzę i nowe kompetencje, które  z całą pewnością nabyliśmy w ostatnich tygodniach będzie można wykorzystać.  Wtedy też przyjdzie czas na wybór, jaki model pracy chcemy dla siebie:  biurową, zdalną, a może model hybrydowy, który ma zalety obu rozwiązań.

Wierzę,  że z każdego okresu da się wyciągnąć elementy pozytywne, które nas wzmocnią i dadzą nowe możliwości. Wykorzystajmy każdą okazję.

Korespondencja: Ewa Trzcińska,dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *