Prada ponownie otwiera zakłady w Toskanii – z zaostrzeniem kontroli sanitarnych

Prada to jeden z najstarszych włoskich domów mody. Powstał w 1913 roku, w Mediolanie, a założył go Mario Prada. Był rzetelnym, starannym i pełnym pasji artystą. W swojej pracowni z artykułami galanterii skórzanej, szył oryginalne i cieszące się uznaniem – luksusowe torebki. W latach 70 – już dobrze znana marka, przeżywa drugą swą młodość – i to dzięki pomysłowości jego wnuczki. Kreatywna i odważna Miuccia Prada postanowiła poszerzyć ofertę firmy o ubrania haute couture oraz prêt-à-porter – i to był prawdziwy strzał w dziesiątkę! Bo nawet (jak w powieści Lauren Weisberger i w kultowym filmie z 2006 roku, pod tym samym tytułem) – sam… „Diabeł ubiera się u Prady”.

Warto wyjaśnić, iż znany dom mody jest pionierem filozofii działania wykraczającej poza dziedzinę mody. Uważnie obserwuje współczesne społeczeństwo i jego wpływ na różnorodne dziedziny kultury. Myślą przewodnią włoskiej marki jest nowe podejście do prowadzenia działalności gospodarczej. W centrum stawiane są  podstawowe zasady etyczne oraz nadrzędne wartości, takie jak swoboda twórczego wyrażania poglądów, rozwój wiedzy i umiejętności a także waloryzacja ludzkiej pracy.

Zatem jak już wspominałam na wstępie – prestiżowe przedsiębiorstwo odzieżowe ponownie otworzy 6 zakładów produkcyjnych w Toskanii: w Valdarno (Arezzo), w Scandicci (Florencja) oraz w Sienie. W obliczu zagrożenia, rada nadzorcza zawarła porozumienie ze związkami zawodowymi. We współpracy z florenckim szpitalem Careggi, dla bezpieczeństwa pracowników oraz członków ich rodzin, przewiduje się testy serologiczne i wymazy. W przypadku wyników pozytywnych: koszty w całości pokryje zakład pracy.

Ogólnie mówiąc, obowiązkowe również będzie: przeprowadzenie sanityzacji środowiska, noszenie maseczek i rękawiczek, zastosowanie żeli dezynfekujących, przyjęcie formy krótszych godzin pracy (podzielonych na kilka zmian), zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy stanowiskami (do dwóch metrów) oraz wykonywanie codziennego pomiaru temperatur. W równym stopniu, wszyscy wchodzący do przedsiębiorstwa, zostaną poddani testowi serologicznemu. Dodatkowo, raz w miesiącu, zespół pielęgniarek będzie pobierał krew do analizy. Co więcej, dla osób zakażonych, na miejscu – będą wykonywane wymazy (testy wirusowe). Poza tym, całkowite koszty badań rozpoczęte we wtorek 28 kwietnia tego roku, w pełni pokryją właściciele spółki. 

W oficjalnym oświadczeniu zarządu, wydanym na łamach włoskiej prasy, czytamy: „Prada  Group jest pierwszą firmą wprowadzającą w życie najnowocześniejszy system bezpieczeństwa indywidualnego pracowników i ich rodzin. Na pytanie: „Dlaczego podjęto zachowanie szczególnych środków ostrożności? – Patrizio Bertelli, dyrektor zarządzający Prada Group odpowiada: – „Wobec tak nadzwyczajnej sytuacji dotyczącej pandemii – nie tylko zastanawialiśmy się, kiedy ponownie otworzyć nasze zakłady, ale przede wszystkim, jak na nowo wszcząść produkcję, jednocześnie chroniąc zdrowie naszych współpracowników”.

Szybkie testy serologiczne zakupiono we włoskiej firmie farmaceutycznej – Menarini Diagnostics (światowego lidera w sektorze diagnostyki molekularnej), „w ten sposób zestawy odczynników (analizowanych w szpitalu Careggi) – nie obciążą zasobów oraz dostaw dla zdrowia publicznego” – zapewnia Bertelli.

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, doradca polsko-włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.

Kontakt: [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *