Maj jest uznawany przez wielu ludzi za najpiękniejszy miesiąc w roku. To miesiąc, który przypada na środek wiosny na półkuli północnej. Kwitną kwiaty, drzewa i krzewy, owady budzą, się do życia. W maju łąki zmieniają się w wielokolorowe dywany, któż z nas nie zachwycał sie kwitnącymi złocieniami, makami, chabrami czy niezapominajkami.
Chyba każdy z nas biegał na boso po świeżej pachnącej łące, robił piknik i przynosił do domu piękne bukiety dla mamy czy babci… Często zbierając kwiaty pletliśmy z nich kolorowe wianki …
Dlaczego piąty miesiąc roku nazywa się właśnie maj
Nazwa miesiąca pochodzi od nazwy bogini Mai, matki boga Merkurego. W języku polskim określenie „maić” oznacza tyle samo, co stroić. Staropolska nazwa maja brzmiała ,,trawień,,. Maj i marzec to jedyne miesiące, których polska nazwa wywodzi się z łacińskiej i nie ma słowiańskiego rodowodu. Słowo maj stanowi również określenie młodej ziemi, która w całej swej krasie występuje w tym miesiącu. Według starej legendy Bóg Ojciec w maju stworzył świat.
Dla dawnych Słowian maj był czasem celebrowania pełni wiosny, radowania się z rozkwitających kwiatów i krzewów. W maju przyjęło się świętować dawne słowiańskie święto ,,Stado,, , a także związane z nimi ludowe Zielone Świątki.
Niektóre przysłowia majowe
Chłodny maj, dobry urodzaj.
Ciepły kwiecień, mokry maj – będzie zboże jako gaj.
Częste w maju grzmoty rozpraszają chłopom zgryzoty.
Grzmot w maju sprzyja urodzaju.
Kiedy lipa w maju kwitnie, to w ulach miód zawiśnie.
Na pierwszego maja szron obiecuje dobry plon.
Ważne majowe święta
1 maja – Międzynarodowy Dzień Pracy.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą.
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r.
Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura