Turystyka we Włoszech: kiedy otworzą muzea? „Za i przeciw” masowemu zwiedzaniu

Confcultura – włoskie stowarzyszenie firm prywatnych zarządzających ośrodkami muzealnymi – już przygotowało specjalne vademecum organizacyjne dla operatorów działających w turystyce i ośrodkach kultury, aby w pełnym bezpieczeństwie przyjąć zwiedzających jak tylko zostaną otwarte muzea i obszary archeologiczne.

Wystawy i ekspozycje mają być otwarte dla publiczności już od 18 maja 2020. Trudności jednak nie brakuje, koszty wprowadzenia środków bezpieczeństwa mogą przerosnąć wpływy z biletów wstępu. A żadne ubezpieczenie nie pokryje ryzyka ewentualnego zarażenia podczas zwiedzania. Poza tym eksperci przestrzegają, że dzieł sztuki nie można przecież zdezynfekować!

Tylko niektóre duże muzea państwowe mogą sobie pozwolić na „luksus” wprowadzenia odpowiednich środków bezpieczeństwa. Na wszystko potrzeba czasu i inwestycji, tak więc najlepszą opcją byłoby poczekać do sezonu jesiennego, do października… – polemizują niektórzy eksperci w sektorze turystycznym.

Patrizia Asproni przewodnicząca Confcultura odpowiada: pandemia i głęboki kryzys, który wywołała, spowoduje, że nadejdzie prawdziwa rewolucja w sektorze muzealnym. Italia dysponuje ogromnym dziedzictwem kulturowym, często mało znanym, i ta kuriozalna sytuacja może przerodzić się w wyjątkową okazję do zmodernizowania i odkrycia na nowo bezcennego dorobku artystycznego Włoch.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *