Wybory prezydenckie 2020 w Polsce nie odbędą się w maju

Wczoraj późnym wieczorem wspólne oświadczenie w sprawie wyborów wydali Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin.  Poinformowali, że po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy  ich nieważności z  powodu ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie.

Wybory odbędą się w trybie korespondencyjnym. Porozumienie poprze ustawę o głosowaniu korespondencyjnym i jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z PiS, propozycje jej nowelizacji” –  oświadczyli

Prrzypominamy, że nasza redakcja od samego początku twierdziła, że wybory 10 maja się nie odbędą. Pandemia i związane z nią obostrzenia w życiu publicznym wykluczyły równe warunki kampanii. Dodatkowo  nierealistyczna była  procedura wyborcza,  bo Poczta Polska  w tak krótkim czasie nie mogła przygotować się do wyborów. Wielokrotnie słyszeliśmy też o wątpliwościach konstytucyjnych.

Wyborcze kontrowersje odbiły się szerokim echem w prasie międzyarodowej. Amerykański „The New York Times” napisał m.in.. „PiS nalegał, by głosowanie, mimo pandemii koronawirusa, odbyło się zgodnie z harmonogramem. Opozycja oskarżyła władze o przedkładanie politycznych korzyści nad zdrowie publiczne”  . AFP tak skomentowała – „wydawało się, iż rząd nie zdoła zebrać wystarczającej liczby głosów, by w ostatniej chwili przyjąć ustawę o głosowaniu korespondencyjnym”.   Agencja dodaje, że jedynie Andrzej Duda mógł jeździć po Polsce w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Associated Press i Reuters podkreślają, że spór między Jarosławem Kaczyńskim a Jarosławem Gowinem doprowadził do impasu, co groziło wywołaniem poważnego kryzysu politycznego, który dzięki porozumieniu został na razie zażegnany. Reuters  podał, że badania opinii publicznej pod koniec kwietnia pokazały, że mniej niż 30 proc. Polaków chce głosować w wyborach prezydenckich.

Koszmar nieprzygotowanych majowych wyborów to już przeszłość.  

Czyj to sukces?  Myślę, że  wszystkich  Polaków, którzy będą mogli w prawdziwych wyborach wybrać swojego prezydenta. 

Korespondencja:  Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *