Czy opłaca się wziąć kredyt, będąc za granicą?

Pracujesz za granicą? Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na realizację marzeń lub masz pilne wydatki? Przed Tobą dwie możliwości: zaciągnąć kredyt w kraju, w którym pracujesz, lub złożyć wniosek o niego w Polsce. Czy to drugie rozwiązanie może być korzystne? Dowiedz się więcej na temat dostępnych opcji i podejmij świadomą decyzję.

Kredyt dla pracujących za granicą kraju wiąże się z koniecznością dopełnienia nieco większej liczby formalności niż dla osób pracujących w Polsce. Co zatem zrobić, jeśli zarabiasz poza Polską – w obcej walucie, a potrzebujesz kredytu? Uzyskanie środków z polskiego banku nie jest takie trudne. Jednak zanim podejmiesz decyzję, sprawdź szczegóły ofert dostępnych na rynku i dowiedz się, czy to rozwiązanie będzie dobre dla Twojego portfela. Może się bowiem okazać, że… niekoniecznie.

Kredyt dla osób pracujących za granicą? To możliwe!

Część banków wycofała swoje oferty dla osób, które zarabiają w obcej walucie. Na szczęście istnieje kilka, w których nadal są udzielane kredyty dla pracowników firm znajdujących się za granicą. Aby otrzymać takie dofinansowanie, trzeba spełnić szereg warunków.

  • Praca musi być legalna i trwać odpowiednio długo – niektóre banki wymagają aż 2 lat zatrudnienia za granicą.
  • Dochody muszą być wystarczająco wysokie – część instytucji finansowych chce również, żeby wynagrodzenie wpływało na polskie konto walutowe.
  • Należy potwierdzić wysokość osiąganych dochodów za pomocą oświadczenia, zaświadczenia z pracy lub wyciągu z konta – to, w jaki sposób trzeba przedstawić zarobki, zależy od konkretnego banku.

W niektórych instytucjach są wymagane tłumaczenia przysięgłe umów o pracę, pozwoleń na pracę lub obecność pośrednika firmy w Polsce.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć online – nie musisz specjalnie przyjeżdżać do kraju i iść do oddziału. Bank podejmuje decyzję kredytową w oparciu o otrzymane dokumenty oraz informacje zawarte w bazach danych o dłużnikach. Po weryfikacji wniosku klient otrzyma decyzję co do wypłaty środków.


Jeśli zależy Ci na zaciągnięciu szybkiego kredytu gotówkowego, sprawdź różne oferty – kredyty na dowód na finanse.rankomat.pl. To propozycja dla osób, które potrzebują pieniędzy na już. Zanim jednak podejmiesz decyzję, przeanalizuj dokładnie warunki finansowe kredytowania.

Kredyt gotówkowy dla zarabiających w polskiej i obcej walucie – sprawdź różnice

Atrakcyjny kredyt można znaleźć m.in. dzięki internetowej porównywarce dostępnej pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Tego typu kalkulatory pozwalają również na oszacowanie kosztów kredytów gotówkowych. Za pomocą takich narzędzi łatwo i szybko obliczysz nie tylko koszty, a także dowiesz się, ile będzie wynosić prognozowana miesięczna rata kredyty.

Na całkowity kwotę kredytu do spłaty, bez względu na to, w jakiej walucie go zaciągniesz, składają się:

  • kwota zobowiązania,
  • oprocentowanie (w tym marża),
  • prowizja
  • ewentualnie ubezpieczenie.

Pełną wysokość kosztów kredytu obrazuje RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik uwzględnia nie tylko koszty dodatkowe, ale także okres spłaty kredytu i pokazuje, ile tak naprawdę trzeba będzie zapłacić za pobrane pieniądze.

Procedura weryfikacji wniosku przebiega podobnie w przypadku osób, które zarabiają w obcej jak i w polskiej walucie.

Jednak, kredyty gotówkowe dla osób pracujących za granicą są z punktu widzenia banków bardziej ryzykowne. Dlatego zazwyczaj nakładają na takich klientów wyższą prowizję od udzielenia kredytu oraz doliczają wyższe oprocentowanie. Większość instytucji wprowadziła także ograniczenia w kwocie kredytu i okresie spłaty.

Obecnie (stan na kwiecień 2020) można pożyczyć maksymalnie 300 tysięcy złotych, a spłata zadłużenia powinna nastąpić w ciągu 10 lat. Musisz więc liczyć się z tym, że rata nie będzie niska. Do kosztów kredytu należy doliczyć także wydatki związane z tłumaczeniem dokumentów oraz przewalutowaniem – a wewnętrzne kursy bankowe nie należą do najbardziej intratnych opcji.

Korzystniej w tym zestawieniu wypada kredyt zaciągany przez osobę pracującą w Polsce. Klient zarabiający w złotówkach ma więcej ofert kredytowych do wyboru. Dodatkowo, w niektórych bankach wystarczy tylko dowód i własne oświadczenie o dochodach. Co więcej, jeśli chcesz wniosek składasz w swoim banku, możesz skorzystać z promocji dla stałych klientów.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *