Turyn: Venaria Reale i Giardini della Reggia przygotowują się do otwarcia. Wyjątkowo bogaty program

«Facciamo luce tutti insieme» – Venaria Reale i Giardini della Reggia przygotowują się do otwarcia

Jednym ze znaków naszego powrotu do normalności, są znów otwarte parki. Może jeszcze nie wszystkie i nie do końca, ale krok po kroku, jesteśmy coraz bliżej tych szczęśliwych wiosennych chwil, które będziemy mogli znów spędzać z najbliższymi na łonie natury.

Takim miejscem, gdzie natura i sztuka spotykają się w wyjątkowo piękny sposób jest Venaria Reale czyli reprezentacyjny pałac królewski wybudowany w połowie XVII wieku przez księcia Carlo Emanuele II di Savoia, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku i dostępny dla publiczności od 2007 roku.

Foto Pixabay

Tę rezydencję pałacową położoną w odległości kilkunastu kilometrów od Turynu otaczają park i ogrody Giardini della Reggia, położone na 60 hektarach gruntu, skąd można podziwiać jedną z najpiękniejszych i najrozleglejszych panoram pasma Alp.

Ale to nie tylko widoki, przestrzeń po horyzont czy świeża zieleń, mają znów zachwycać gości. Jak podał kilka dni temu dziennik ‘’La Stampa” przygotowywany jest przez prezesa Paola Zini i dyrektora Guido Curto zespołu pałacowo-ogrodowego Venaria Reale nowy, zupełnie nadzwyczajny program wydarzeń, koncertów, spotkań i to już nie tylko wirtualnych, jak dotychczas. To całkiem świeża idea, aby połączyć siły i stworzyć wielkie i małe projekty wspólnie – wspólnie to znaczy: z Konserwatorium (Conservatorio), Teatrem Królewskim (Teatro Regio) i Teatrem Concordia (Teatro Concordia) z Turynu, w miejscu, gdzie przestrzeni jest naprawdę pod dostatkiem.

Ze względu właśnie na tę olbrzymią przestrzeń, nie tylko pałacowych wnętrz, ale i  przed wszystkim parku i ogrodów, projekty dotyczą organizacji najróżniejszych koncertów, spotkań teatralnych, wystaw multimedialnych, festiwali tanecznych na świeżym powietrzu, czyli jak to się już popularnie mówi imprez typu open–air. Zawsze było ich tutaj wiele począwszy od festiwalu róż, koncertów muzyki kameralnej ,,pod chmurką” a skończywszy na nocnych wyprawach i podziwianiu gwiaździstego nieba, jednak wydaje się, że w tym roku repertuar będzie naprawdę wyjątkowy.

Kolejne pomysły są skupione wokół idei umożliwienia gościom spędzenia tutaj kilku dni aktywnego wypoczynku w królewskim otoczeniu, poświęcając się takim pasjom jak rozwijanie sztuki uprawy róż czy sztuki ogrodniczej, botanicznej lub stolarskiej, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, pracowników pałacu i ogrodów.

Vivi i Giardini czyli ,,Żywe ogrody’’, to jeszcze inny z elementów programu otwarcia, poświęcony ćwiczeniom i aktywności fizycznej. Na początek seria lekcji jogi, która w okresie od 6 do 18 maja jest transmitowana na oficjalnym kanale Instagram canale ufficiale Instagram della Reggia di Venaria i na kanale Instagram prowadzącej canale Intagram di Carol Enrico, a potem dalsze już zajęcia, ,,realu”

Jednym słowem …czeka nas przyjęcie po królewsku…

Czytaj więcej: www.lavenaria.it/it

Korespondencja z Piemontu: Katarzyna Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *