50. rocznica śmierci gen. Władysława Andersa – Cześć i chwała Bohaterom!

GENERAŁ WŁADYSŁAW ANDERS

* 11 VIII 1892

† 12 V 1970

Dziś przypada 50. rocznica śmierci generała Władysława Andersa, Polaka, patrioty, dowódcy 2 Korpusu Polskiego, bohatera, którego imię dumnie noszą trzy aule szkoły polonijnej we Włoszech.

Pamiętają.

Uczą się o Nim

Oddają hołd.

Dziękują!

Generał Anders pochowany został w 1970 roku na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino – tam, gdzie w maju 1944 roku, dowodząc 2 Korpusem Polski, zdobył wzgórze klasztorne w jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej. Mało kto wie, że ten pochówek stanowił działanie o charakterze wyjątkowym.  Cmentarz, założony z rozkazu samego generała, przeznaczony był bowiem dla poległych w czwartej bitwie o Monte Cassino i Piedimonte. Życzeniem Andersa było jednak być pochowanym  wśród swoich żołnierzy. Jego grób stanowi dziś centralny punkt cmentarza.

Szkoły Anders w Ankonie, Maceracie i Perugii cenią generała nie tylko jako bohatera narodowego i patriotę, ale również jako  „ojca” i „brata” podległych mu żołnierzy oraz ludności cywilnej wyprowadzonej z ZSRR. To On przyczynił się do zorganizowania dla nich zajęć szkolnych i różnych kursów. Szkoła Anders stara się zatem kontynuować tę pracę i przekazywać wiedzę tu, we Włoszech, dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia.

Warto pamiętać w tym dniu słowa Władysława Andersa: „Jesteśmy reprezentacją narodu polskiego, jesteśmy Małą Polską, która idzie drogą honoru, drogą naszej tradycji, drogą szczęścia dla naszej Polski”. Współczesna polonia włoska jest żywym świadectwem tego motta i swą aktywnością na obczyźnie oddaje cześć temu wielkiemu Polakowi.

Oto jego biografia (cyt. https://dzieje.pl/postacie/w%C5%82adys%C5%82aw-anders-1892-1970)


Anna Traczewska
współzałożycieka Szkoły Anders  http://www.anders-szkolapolska.it/

PLorIT
One thought on “50. rocznica śmierci gen. Władysława Andersa – Cześć i chwała Bohaterom!

 1. wyklęty polaczek

  Ciekawe czy w ciągu najbliższych 50 lat Anglia odtajni archiwa wywiadowcze z okresu 2 wojny światowej.
  Polacy powinni być tym najbardziej zainteresowani.
  Czy prawdą jest że Sikorski stał się ofiarą złożoną w imię sojuszu Anglii i Związku Radzieckiego.
  I tu jest trzeba zapytać dlaczego dowództwo brytyjskie sondowało gen.Andersa czy zostałby naczelnym wodzem wojsk polskich na zachodzie.
  W momencie gdy cały czas był nim Sikorski !
  Czy nasze wyobrażenie o tej postaci Andersa legnie w gruzach ?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + = 21