Aranżacje we włoskim stylu – dom w zieleni

Rośliny mogą stać się stylowym dodatkiem do wystroju naszego domu. Praktycznie są dostępne na każdą kieszeń… Z powodzeniem ożywią wnętrza a przy tym zastąpią obrazy i dekoracje. Zapewnią nam wiele estetycznych wrażeń, dostarczą nowej i pozytywnej energii, a co najważniejsze – poprawią jakość powietrza, którym oddychamy.

Wybranie odpowiednich roślin i stworzenie im warunków do rozwoju zapewni nam szereg korzyści. Kwiaty doniczkowe działają na nas relaksująco i poprawiają nasze samopoczucie. Dostarczają nam tlen i są źródłem ujemnej jonizacji powietrza. Badania naukowe przeprowadzone przez NASA, wskazują, iż jedna roślina jest w stanie oczyścić powietrze na powierzchni 10 metrów kwadratowych (w domu lub biurze). W taki oto prosty sposób, przy zastosowaniu stosunkowo małego budżetu – nasz dom – może przynieść nam cały szereg korzyści dla ciała i umysłu. Dlatego warto otaczać się zielenią! Oczywiście nie można jednak zupełnie przypadkowo wybierać roślin. Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie gatunki, odmiany, rozmiary a także ich potrzeby.

A oto niektóre propozycje kwiatów doniczkowych, które ze względu na swoje właściwości – są najbardziej stosowne do wystroju (poszczególnych) pomieszczeń naszego domu.

Zielone i spokojne akcenty w sypialni: sansewieria, aloes, lawenda i jaśmin.

Jeśli chodzi o sypialnię, to pamiętajmy, iż należy zachować wyjątkową ostrożność. Rośliny, gdy nie są wystawione na działanie promieni słonecznych, absorbują tlen a przy tym uwalniają dwutlenek węgla. Ale sansewiera (inaczej wężownica) posiada właściwości fotosyntezy odwróconej czyli: w nocy pochłania dwutlenek – jednocześnie uwalniając tlen. Ta charakterystyczna cecha zapewni nam głęboki i zdrowy sen. Nie wymaga specjalnej opieki, ale za to skutecznie oczyści powietrze z niewidzialnego promieniowania elektromagnetycznego. Gwoli ciekawostki dodam, iż Włosi potocznie nazywają ją lingua di suocera czyli po prostu… „język teściowej”. Podobnie funkcjonuje aloes, innymi słowy „żywy filtr”. Ponieważ skutecznie nawilża, pochłania i rozkłada wiele toksycznych związków, w tym przede wszystkim: formaldehyd i benzen. Na dodatek jest bardzo prosty w hodowli. Uspokajające i wyciszające właściwości lawendy są nam dobrze znane, więc dlaczego nie trzymać jej w naszej sypialni? Ze wszystkich jej rodzai, odmiana francuska najlepiej nadaje się do pokoju nocnego. Należy zatem, umieść ją w słonecznym oknie i regularnie podlewać. Zapach jaśminu poprawia aktywność umysłową, zmniejsza napięcie oraz stres. Od dawna jest stosowany przy leczeniu bezsenności i depresji. Uściślając – badania przeprowadzone przez jeden z amerykańskich uniwersytetów – dowodzą, iż pomaga złagodzić lęk. Stąd też osoby posiadające doniczkę z jaśminem w sypialni… będą cieszyć się przyjemnym wypoczynkiem.

Salon w majestatycznym rozkwicie: lilia i figowiec.

Lilia jest bulwiastą rośliną posiadającą około osiemdziesięciu różnych gatunków. Jest tajemnicza, elegancka i de facto wygląda arystokratycznie i dumnie. Nie bez powodu jest symbolem królów i atrybutem boskości. Biorąc pod uwagę jej piękne i oryginalne kwiaty – bardzo często jest używana do celów dekoracyjnych. Ponadto nie wymaga zbyt dużej ilości światła ani szczególnej pielęgnacji. Ukwiecone doniczki wydzielają delikatny i bardzo przyjemny zapach – dzięki temu dodatkowo ozdobią nasz salon. Figowiec (fikus) – to kolejna zieleń, której nie powinno zabraknąć w naszym domu. Ta niezwykle popularna roślina doniczkowa, ceniona jest ze względu na swoje walory estetyczne, bogactwo dekoracyjne i efektowne odmiany. Daje nam wiele możliwości aranżacyjnych, w związku z tym jest chętnie stosowana w domach, biurach, holach i budynkach publicznych. Istnieje ogromna ilość odmian fikusów a ich warunki uprawy są stosunkowo łatwe. Posiada ważną dobroczynną właściwość – czyli pochłanianie formaldehyd – wrogów naszego zdrowia.

Efektowny dodatek do jadalni: bambus.

Bambus jest niesamowicie fascynującą rośliną, note bene należącą do rodziny traw. Do uprawy w donicy nadaje się wiele odmian fargesii (bambusów kębkowych) oraz fylostachysów (bambusów drzewiastych). Nie wymaga specjalnej pielęgnacji a na dodatek dobrze rozwija się w słońcu jak i w cieniu. Umieszczony w naszej jadalni, zapewni praktyczną dekorację przenośnej zieleni tudzież osobliwy akcent przyciągający wzrok gości…

Egzotyczne dekoracje w łazience: paproć, filodendron, figowiec.

Paprocie to jedne z najstarszych roślin na świecie. Kształty ich osobliwych liści wnoszą do każdego wnętrza coś magicznego i zarazem niepospolitego. Istnieje wiele gatunków paproci nadających się do hodowania w domu. Ich podlewanie musi być częste, aby utrzymać odpowiednią wilgotność ziemi w doniczce ale (co ważne) unikając przy tym zastoju wody. Preferują rozproszone światło, a zatem nasza łazienka będzie ich naturalnym środowiskiem. Filodendron to inna wyjątkowa roślina ozdobna, która uwielbia wilgotne otoczenie. W rzeczywistości, w języku greckim oznacza: „kochać drzewo”. Jego nazwa związana jest z osobliwością wzrostu, ponieważ rośnie w formie pnączy, wykorzystując drzewa jako podpory. Figowiec jest kolejną propozycją w sam raz nadającą się do naszej łazienki, gdzie znajdzie dla siebie odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Stworzy przyjemną i oryginalną atmosferę a przy okazji oczyści przestrzeń z formaldehyd.

Praktyczna i zdrowa zieleń w kuchni: aromatyczne zioła, mięta, pietruszka.

Najbardziej odpowiednimi roślinami w kuchni są oczywiście te, które przydadzą się w gotowaniu. Domowy ogródek na parapecie lub w innym słonecznym miejscu, to nie tylko pożyteczny sposób na wzbogacenie smaku potraw, ale także dobry pomysł na odświeżający i efektowny element aranżacji naszej kuchni. Taki zielony arsenał na pewno będzie dla nas inspiracją do stworzenia nowych kulinarnych pomysłów. Bez cienia wątpliwości, świeże i pachnące listki sprawią, iż rzadziej będziemy sięgać po suszone przyprawy. Aromat ziół w kuchni stworzy przytulną atmosferę, a ich nuta zmieni nasz dom w bardziej pogodne i zielone miejsce. Oprócz stałego dostępu do światła oraz częstego podlewania, kluczowy jest również wybór odpowiednich pojemników. Nie powinny być zbyt głębokie. Mogą być gliniane, metalowe, wiklinowe lub drewniane. Wszystko zależy od waszego pomysłu na kreację niezwykłego wnętrza, które chcecie wzbogacić aromatycznym ogródkiem.

W zielonym kąciku absolutnie nie powinno zabraknąć: bazylii, pietruszki, mięty, szczypiorku oraz szałwii. Jednym z najczęściej przydatnych ziół do hodowli w kuchni jest mięta. Jej odświeżający aromat idealnie nada się do napojów oraz jako dodatek do dań na bazie warzyw i owoców. Świeża pietruszka to element, który obowiązkowo powinien zawierać każdy pachnący ziołami zakątek. W na dobrą sprawę jest stosowana przez cały rok, stąd też – jest jedną z najczęściej używanych aromatycznych przypraw (bynajmniej we Włoszech). Nie wymaga specjalnej opieki, jedynie częstego podlewania, a szczególnie w lecie (nie lubi upałów). Potrzebuje gleby bogatej w materię organiczną, lekko alkalicznej z drenażem. Nie byłabym sobą gdybym nie dodała od siebie, ciekawostki językowej związanej z pietruszką… Otóż w związku z tym, iż jest obecna prawie w każdej potrawie kuchni włoskiej – bierze się takie popularne przysłowie: „Sei come il prezzemolo”. W dosłownym tego słowa znaczeniu: „jesteś wszędzie jak pietruszka”.

Powyższy artykuł powstał za specjalną zgodą prezes i redaktor naczelnej włoskiego magazynu First Class Mag  www.firstclassmag.it  – Antonelli Carlucci araz autorki powyższego tekstu redaktor – Chiary Poggi. Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim.

Korespondencja i tłumaczenie: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, Città di Castello, doradca polsko-włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.

Kontakt: [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *