100 lat Świętego Jana Pawła II: ze świętym pod ramię!

W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Szkoła Języka i Kultury Polskiej ANDERS przedstawiła nietuzinkową lekcję historii o Św. Janie Pawle II w postaci krótkiego filmu.

Szkoła Anders w Maceracie i parafia Świętej Rodziny w Pollenza pracowały od kilku miesięcy nad wspólnym projektem zorganizowania wystawy prac plastycznych młodzieży o wielkim Polaku. Na jej otwarcie zaproszony był Piotr Nowina-Konopka wraz z małżonką Wandą, aby swymi wspomnieniami wzbogacić inaugurację wydarzenia. 

Prace nad projektem rozpoczęły się projekcją filmu dokumentalnego o Janie Pawle II dla dzieci i młodzieży uczęszczających na katechezę, jak i do polskiej szkoły ANDERS w Maceracie. Był to pierwszy krok do wspólnego poznania tej sławnej postaci. Następnie katecheci i nauczyciele przeprowadzili lekcje, gdzie zgłębione zostały liczne aspekty życia Wojtyły, nie tylko jako papieża w historii kościoła, ale i w historii cywilizacji. Rozpoczęto zbiorowe prace na cele wystawy.

Niestety czas pandemii nie pozwolił na realizację zaplanowanego wydarzenia, tak aby w rocznicę setnych urodzin naszego Papieża oddać cześć wielkiemu Polakowi. Prace jednak nie zostały przerwane. Z domu i działaniami online projekt zmienił tylko formę. Wystawa odbędzie się jak tylko otwarte zostaną szkoły i oratoria.

Tymczasem Wanda i Piotr Nowina-Konopkowie nagrywając swoje związane z Nim osobiste wspomnienia obdarowali uczniów szkoły i przybliżyli nowym pokoleniom postać Papieża Polaka, który odegrał bardzo istotną rolę w dziejach naszej Ojczyzny i który tak bardzo był kochany również przez Włochów. Ta multimedialna wiadomość naszych darczyńców została opracowana przez Mauro Radici w dokufilm, wzbogacona o liczne fotografie, tak aby pamięć o Janie Pawle II przetrwały dla pokoleń, które nie miały okazji poznania go osobiście. Nie często i nie wszystkim zdarza się spacerować ze świętym po ogrodzie lub zasięgnąć rady u człowieka, który przyczynił się do zmiany biegu historii.

Wielki człowiek naszych czasów, był ambasadorem polskości i wolności znanym i cenionym na całym świecie. Będziemy zawsze wdzięczni za duchowe przesłanie jakim nas obdarzył Karol. Zostanie na zawsze w naszej pamięci! 

Anna Traczewskawspółzałożycieka Szkoły Anders  http://www.anders-szkolapolska.it/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *