OTTONELLI – zamiłowanie do tadycyjnego włoskiego rzemiosła i… motocykli

Artykuł dedykuję Pawłowi – mojemu szwagrowi.

Kilka dni temu, korzystając z okazji, iż po długim okresie kwarantanny, możemy swobodnie poruszać się – spacerowałam jedną z uliczek miasta Arezzo. Przechadzałam się bez konkretnego celu, i przyglądałam się zmianom jakie zaistniały w dobie koronawirusa w mieście, w którym mieszkam od 30 lat. Chciałam na nowo poczuć klimat ulic, usłyszeć gwar ludzi, zobaczyć znajomych i sprawdzić co nowego dzieje się w centrum starego miasta. W pewnym momencie przyciągnął moją uwagę znajomy i charakterystyczny zapach prawdziwej skóry. Od kiedy sięgam pamięcią ta woń zawsze mnie zachwycała i przywodziła mi na myśl mojego dziadka Emila. Doskonale pamiętam jak pokazywał mi szczotkowanie swoich koni a przy tym cały rząd koński czyli ogłowie, siodło i popręg. Jego ręce powoli i troskliwie dotykały skórzanych przedmiotów, które wtedy dla mnie miały iście magiczną moc… Wszystko to posiadało swoisty zapach naturalnego surowca, który do dziś pozostał mi w pamięci. Takich pięknych momentów i towarzyszących im emocji – nigdy się nie zapomina. Na same wspomnienie tamtych beztroskich chwil z lat dzieciństwa, dostaję „gęsiej skórki”. No ale właściwie to nie o tym chciałam Państwu opowiadać! Otóż tym urzekającym miejscem, które przyciągnęło mnie do siebie jak magnes, był sklep wyrobów ze skór naturalnych – OTTONELLI.

Pracownia OTTONELLI jest jedną z niewielu (jeszcze) funkcjonujących w tej branży. Inne zakłady kaletnicze, powoli ale (niestety) skutecznie, zostały wyparte przez sieciowe sklepy. Półwysep Apeniński może się poszczycić bogatą i długoletnią tradycją kaletnictwa. Dzięki temu współcześni producenci, zwłaszcza skór garbowanych roślinnie, czerpią z bogatego zasobu wiedzy oraz doświadczenia przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Regionem o szczególnie silnych tradycjach w tej dziedzinie jest Toskania.

Z raportu napisanego w 1768 roku wynika, iż ówczesna produkcja skór w Wielkim Księstwie Toskanii była aktywna w ponad 20 miastach. Sama Florencja wytwarzała jedną trzecią wyrobów, a Piza i Arezzo aktywnie wspierały produkcję cennego surowca. W całym Wielkim Księstwie pozyskiwano od 800 do 900 tysięcy sztuk rocznie. Rodzaj obrabianej skóry wahał się od bydlęcego, stosowanego głównie do cholewek i podeszew, do koziego i jagnięcego, służącego do uzyskiwania drobniejszych wyrobów używanych jako dodatki do ubrań (rękawiczki i gorsety) lub mebli. W tej prężnie działającej branży zatrudniano wówczas około 20 000 osób, co stanowiło 4-5% ogółu ludności.

Gwoli ścisłości dodam, iż określenie “skóry toskańskie” lub “skóry włoskie” odnosi się nie tylko do miejsca, z którego pochodzi, ale to także wyznacznik jakości odnoszący się do produktu o określonych cechach i o określonym sposobie wytwarzania.

Skóra toskańska czyli Vera Pelle lub Vero Cuoio – to skóra garbowana roślinnie. Proces ten generuje minimalne ilości zanieczyszczeń, dzięki czemu jest on zarówno naturalny jak i przyjazny dla środowiska. Cechy, które dobitnie wyróżniają skóry toskańskie to przede wszystkim: wygląd, wytrzymałość oraz wzornictwo.

Wyroby te charakteryzują się swoistym, delikatnym wyglądem, głębią kolorystyki i jednolitą, „przyjemną dla oka” strukturą. Skóra posiada tak zwany naturalny “miękki chwyt” – ustępuje lekko pod palcami, a w dotyku jest elastyczna i sprawia wrażenie delikatnej. Kolejnym elementem jest zapach (to co mnie urzeka…). Co warto tutaj szczególnie podkreślić to fakt, iż jest on tym, czym jest wzorzec metra przechowywany w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag, a stosowany do mierzenia odległości. Woń jest przyjemna, lekka i wyczuwa się w niej wyraźne nuty składników roślinnych, uprzednio użytych do garbowania. Wszystko to razem sprawia, iż skóra toskańska ma bardzo wysokie walory estetyczne.

Jak każdy naturalny surowiec garbowany roślinnie, charakteryzuje się ona wysoką wytrzymałością i trwałością. Przy odpowiedniej konserwacji wytwarza ona warstwę ochronną – patynę, która zwiększa jej odporność na wilgoć, zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne. Do tego ważną cechą tego rodzaju skóry jest bardzo dobra „pamięć kształtu”. Praktycznie produkty z niej wykonane, na przykład skórzane torby, nie odkształcają się w wyniku użytkowania ale zachowują swój kształt i dany fason.

Wzornictwo to de facto najmocniejsza strona skór toskańskich. Włosi posiadają wrodzone poczucie piękna, dlatego też wykonane przedmioty są funkcjonalne i efektowne, stąd też mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem, jakim jest moda włoska czyli Made in Italy.

Jakie są inne zalety skóry? Otóż jest materiałem naturalnym dlatego nie wywołuje alergii, jest funkcjonalna i co więcej jest materiałem uniwersalnym. Dzięki jej trwałości, będziemy mogli cieszyć się skórzanymi przedmiotami przez bardzo długi czas. Nie są to produkty najtańsze… Pamiętać jednak należy, że wysoka cena nie oznacza, że produkt jest drogi „sam a sobie”, tylko że ma dużo dobrych cech i został wykonany z najlepszych materiałów i przez wykwalifikowanego rzemieślnika.

We Włoszech rzemiosło skórzane od stuleci przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Dlatego też najbardziej reprezentatywnymi przykładami produkcji skór włoskich są – małe rodzinne przedsiębiorstwa z długimi tradycjami. Takim wzorem (niestety) „ostatniego dinozaura” jest pracownia OTTONELLI. Jaki był początek działalności tej firmy?  Otóż w 1953 roku dwóch kolegów – Primo Sbietti oraz Giuseppe Ottonelli – postanawia otworzyć sklep i pracownię kaletniczą. W późniejszym czasie dołączy również syn Piero z żoną Marisą oraz ich potomek – Stefano, no ale o tym opowiem Państwu później, ponieważ to inny i bardzo ciekawy rozdział tej historii.

Aby zachować tradycję prawdziwego rzemiosła i dać użytkownikom pewność, że są to produkty najwyższej jakości, producenci sygnują swoje produkty. OTTONELLI poza umieszczeniem swojego logo na wyrobach, do każdego z nich dodaje Certyfikat Gwarancji z hologramem. Co ważne, właściciele firmy sami kupują surowce w najbardziej wykwalifikowanych toskańskich garbarniach: Fucecchio i Santa Croce. To małe rodzinne przedsiębiorstwo skupia się przede wszystkim na galanterii skórzanej, takiej jak: torby (damskie i męskie) do dyspozycji we wzorach nowoczesnych jak i nawiązujących do tradycji, poza tym – teczki, aktówki, portfele, plecaki, sakwy na rowery i motocykle, paski, saszetki, kosmetyczki, bransoletki, pierścienie, breloki do kluczy, etui na dokumenty, wizytówki, karty, klucze, okulary, długopisy, zapalniczki, papierosy, laptopa, notesy, zeszyty i telefon. Przy tym, wyroby są realizowane na zamówienie, w różnych rozmiarach oraz na specjalne życzenia klienta.

Co więcej, wśród asortymentu znajdują się również artykuły odbiegające zasadniczo od tradycyjnych wyrobów skórzanych, a którym dodano tylko nowoczesne funkcjonalności takie jak – zamek błyskawiczny lub metalowe napy. To właśnie ten szeroki wybór wzorów – od tradycyjnych aż po całkowicie nowoczesne – w połączeniu z wysokiej jakości materiałem i mistrzowskim wykonaniem sprawia, że wyroby skórzane OTTONELLI są w światowej czołówce.

Dodatkowo, sklep OTTONELLI prowadzi sprzedaż specjalistycznych środków do: pielęgnacji, czyszczenia, ochrony, konserwacji, barwienia, odplamiania i natłuszczania – butów, odzieży skórzanej, galanterii, mebli ze skóry, tapicerki samochodowej czy torebek – wykonanych ze skór licowych (nappy), zamszu, nubuku, weluru lub skóry lakierowanej. Znajdą tutaj Państwo praktyczne i niezbędne w naszym domu: prawidła, szczotki, wkładki, łyżki do butów, pędzle i pędzelki, szeroki asortyment sznurowadeł, tłuszcze, balsamy, woski i produkty sprawdzające się na co dzień jak i w ekstremalnych warunkach.

W roku 2000 oprócz tradycyjnego asortymentu i usług dochodzą artykuły dla motocyklistów. Nowy właściciel – Stefano – chcąc sprostać wymaganiom klientów, rozwinął dodatkowo tę branżę z uwagi na swoją pasję do jednośladów. Jest bowiem miłośnikiem motocykli… ale o tym opowiem Państwu przy innej okazji. Teraz to on przejął przysłowiową pałeczkę po swoim ojcu. Z pasją dokłada wszelkich starań, aby jakość, wykonanie i wzornictwo wszystkich wyrobów było najwyższej klasy, ale i jednocześnie – aktualne w stosunku do rozwijającego się i niezwykle wymagającego rynku. W równym stopniu wykorzystuje kanały medialne, aby promować i wzmacniać kunszt kaletnictwa jak i prestiż rodzinnej firmy OTTONELLI. Każdy z produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży przechodzi liczne testy w celu przyznania Europejskich Certyfikatów bezpieczeństwa i jakości. A w związku z tym, iż właściciel firmy jest motocyklistą i sam użytkuje wytwarzane przez siebie wyroby, dzięki czemu może odpowiednio doradzić każdemu klientowi.

W poniższym nagraniu video – Stefano Ottonelli prezentuje jak powstaje portfel.

Jeżeli kiedykolwiek będziecie Państwo w Arezzo – to koniecznie (!) musicie odwiedzić sklep OTTONELLI – przy ulicy: Via madonna del Prato, 59. Na prawdę warto, ponieważ znajdą tu Państwo szeroki asortyment wyrobów skórzanych, produktów do ich pielęgnacji oraz ciekawe drobiazgi i upominki z dedykacją, które na długo będą Wam przypominać o pobycie we Włoszech…

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach sklepu internetowego, Insagramu i Facebooka: www.ottonelliarezzo.com, [email protected],  www.ottonelliarezzo.com/shop-online/, www.facebook.com/ottonelliarezzo/, instagram.com/ottonelli_arezzo?igshid=uuy7ksu2ssly.

Przypis od autorki: składam szczególne podziękowania dla właściciela sklepu Stefano Ottonelli za udzielenie mi informacji oraz niezbędnych materiałów. Wszystkie zamieszczone zdjęcia są własnością autorki.

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej Arezzo i Sieny, doradca polsko-włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.

Kontakt: [email protected]




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *