Wybory na prezydenta w Polsce – kiedy i w jakiej formie?

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r.  stwierdzająca brak  możliwości głosowania na kandydatów w wyborach prezydenta została opublikowana  1 czerwca w Dzienniku Ustaw. Teraz marszałek Sejmu ma 14 dni na zarządzenie wyborów.

Przypomnijmy, że zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się, a  Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że „brak było możliwości głosowania na kandydatów” stwierdzając, że jest to równoważne w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

Kodeks wyborczy stanowi, że  marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od daty ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw, a samo głosowanie powinno się odbyć w ciągu 60 dni. 

Dziś o godz. 16.00 Senat zajmie się ustawą o wyborach prezydenckich – ciagle jest możliwość oddania głosu tradycyjnie w lokalach wyborczych, ale też i w formie korespondencyjnej. O godz. 11.00 prace nad tą ustawą wznowią połączone komisje senackie: praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz ustawodawcza.

Głosowanie nad poprawkami Senatu do ustawy o wyborach prezydenckich zaplanowano w Sejmie na środę 3 czerwca. Wtedy powinniśmy poznać tak datę wyborów, jak i ich sposób.

Korespondencja Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *