Sytuacja na przejściach granicznych we Włoszech

Już od 3 czerwca 2020 mieszkańcy Włoch mogą swobodnie poruszać się po całym kraju, bez obowiązku udokumentowania celu podróży. Jedynie niektóre regiony wprowadziły pewne zabezpieczenia, ale nie są one obowiązkowe.

Tymczasem na granicach poszczególnych państw Unii Europejskiej kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, ustalenia rządów są wciąż indywidualne i raczej chaotyczne. 3 czerwca Włochy otworzyły granicę dla krajów Unii Europejskiej i strefy Schengen, wjazd dla turystów jest nieograniczony, bez obowiązku kwarantanny.

Granica ze Szwajcarią pozostaje zamknięta jednostronnie, tzn. Włosi otworzyli granicę, m.in w Como, Varese i Sondrio, ale Szwajcarzy nie. W związku z czym turyści mogą wjeżdżać do Włoch ze szwajcarskiego kantonu Ticino, ale nie można już stamtąd wyjechać… przez co w Lombardii wytworzyła się sytuacja raczej absurdalna. Wyjazd przez Szwajcarię będzie ograniczony przynajmniej do 15 czerwca. Być może pracownicy i studenci będą mogli przejechać przez granicę już 8 czerwca.

Na granicy włosko-francuskiej panuje taki sam paradoks: można wjechać do Włoch, ale nie wyjechać. Francja zapowiedziała otwarcie granic dla turystów w połowie czerwca (podobnie jak i Niemcy). Francuzi będą wymagać autodeklaracji, że wjeżdżający nie są zarażeni wirusem Covid 19. Obecnie na granicy w Ventimiglia w kierunku Francji tworzą się długie, kilometrowe kolejki pracowników zatrudnionych we Francji. W samochodzie mogą przebywać tylko 2 osoby.

Austria planuje otwarcie granic w połowie czerwca, ale mogą być ograniczone przejazdy z poszczególnych regionów, uznanych przez Austrię za regiony z wysokim ryzykiem zarażenia. Polemika pomiędzy dwoma rządami trwa.

Słowenia ma zamiar tymczasowo otworzyć granicę, ale tylko dla mieszkańców regionu Friuli-Venezia-Giulia. W tej sprawie 6 czerwca włoski minister spraw zagranicznych Di Maio uda się na rozmowę do Lubliany. Być może oficjalne otwarcie granic z Italią będzie możliwa od 15 czerwca.

Chorwacja otworzyła granice tylko dla poszczególnych krajów, mieszkańcy Włoch będą musieli przedstawić adres docelowy.
One thought on “Sytuacja na przejściach granicznych we Włoszech

  1. Marek

    Czy do Wloch jest wjazd przez przejscie w Chiasso .Prosze o pomoc.W przyszlym tyg.mam powrot do Mediolanu.Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *