WERONIKA NASZARKOWSKA -MULTANOWSKA I JEJ WŁOSKIE „FRESKI“

Włoskie freski to inspiracja serii obrazów, które malarka, Weronika Naszarkowska – Multanowska, przygotowała na swoje ostatnie dwie wystawy indywidualne. Obrazy nie tylko treścią, lecz także formą nawiązują do architektury Italii, a zwłaszcza do jej tak charakterystycznego elementu, jak tworczość Giotto di Bondone i innych włoskich mistrzów, wyspecjalizowanych w technice fresco (It: świeży) – czyli malowidła na mokrym tynku. Dla wzmocnienia przekazu artystka zdecydowała sie na nietypowe dla siebie wymiary prac: 200 cm w poziomie i 50 cm w pionie.

Freski 2019

Pierwsza z dwóch wystaw, zaplanowana na czerwiec 2020 w Galerii Grafiki i Plakatu, Hoża 40 w Warszawie, została przesunięta na czas nieokreślony z powodu światowej pandemii. Październikowy termin drugiej, w Galerii Doroty van Vught w Warszawie przy ulicy Brzozowej, także na razie stoi pod znakiem zapytania. Tymczasem, spowolnienie życia, wywołane przez Covid, artystka wykorzystuje na pracę. Maluje obrazy, a także komentuje czas pandemii w swoim artystycznym pamiętniku, który od lat stanowi znaczący rozdział jej pracy twórczej. Bieżące odsłony pamiętnika publikuje na swoim profilu Facebook, traktując ten wirtualny dialog w sieci jako rekompensatę braku bezposrednich kontaktów z przyjaciółmi.

Pamiętnik artystyczny

Weronika Naszarkowska-Multanowska jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej praca dyplomowa w 1981 roku zdobyła wyróżnienie rektorskie. Miała 23 wystawy indywidualne, uczestniczyła w około 70 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, w Anglii, Belgii, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, USA. We Włoszech w roku 1998 uczestniczyła w zbiorowej wystawie „Dante w Polsce” w Rawennie, w 2009 w Bolonii w wystawie polskich ilustratorów, podczas Międzynarodowych Targów Książki.


Artystka od lat eksploruje zagadnienie „definiowania przestrzeni przez kolor“ oraz proces „poszukiwania granic cytatu obrazu w obrazie“.W swoim artystycznym pamiętniku obrazy opatruje krótkimi tekstami. Czyni to z jej dzieł opowieści, zapisy historii z życia codziennego, a czasem wyraz szerszej refleksje o świecie. „… Obrazy są odbiciem historii, która przepływa na drugim planie. Jakiejś historii. Można ją próbować zlepić tak i
owak…
” – napisała malarka w swoim tekście, stanowiącym część ekspozycji w Galerii Traffic (2003).

Freski 2019

Weronika Naszarkowska-Multanowska jest artystką wszechstronną. Mimo że malarstwo dominuje jej aktywność zawodową, cały czas duzo rysuje, pisze książki; po ukończeniu studiów przez kilka lat pracowała jako scenograf, głównie w teatrach lalkowych. Jej ilustracje prasowe publikowano w „Gazecie Wyborczej” i „Wysokich Obcasach”. Ilustracje książkowe przyniosły jej nagrody w konkursach: „Sztuka Książki” (Warszawa 1998), „ProBolonia” (Warszawa 2000) oraz na przeglądzie IDEA 2000 w Toruniu. Wydała kilka autorskich książek: „Pamiętnik Pewnej Damy” (projekt graficzny Maciej Buszewicz), „Emów od świtu do świtu” (opracowanie graficzne Grazka Lange,wydawnictwo „Dwie Śiostry)‚ Książeczka z podróży”(opracowanie graficzne Grażki Lange) oraz „Antologię kota” (w opracowaniu graficznym Grażki Lange) – uznaną
przez IBBY za najpiękniejszą książkę roku. Wydana w 2007 roku książka „Kot” z ilustracjami Weroniki Naszarkowskiej-Multanowskiej zdobyła tytuł Książki Roku 2007 „za urodę i indywidualność twórczego warsztatu”, przyznaną przez Polską Sekcję IBBY (Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych) oraz wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsza Książka Roku organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Włochy Impressje

Podczas wszelkich wyjazdów odręczne szkice zastępują jej zapis wspomnień, które inni próbują uchwycić przy pomocy aparatu fotograficznego czy kamery. „… – Kiedy wyjeżdżamy na wakacje – mówi artystka – wynajmujemy dom i staramy sie żyć tak jak miejscowi. Wtapiamy sie w otoczenie, poznajemy lokalną kuchnię i zwyczaje.“ W ten sposób powstały włoskie impresje, cykl szkiców z Emilii Romanii „…- Chętnie wracamy do Włoch. Najbardziej lubię tamtejszy kolor ziemi, przejrzyste zamglenie powietrza i zszarzałą od upału roślinność…

Włochy Impressje

Tekst: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom / korespondentka ds. kultury, sztuki, artystów

Foto i reprodukcje prac: z archiwum artystki

Foto portret artystki: Marek Karkoszka




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *