13 czerwca otwarte zostaną granice Polski dla mieszkańców Unii Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, że 13 czerwca otwarte zostaną granice Polski,  zamknięte od 15 marca w związku z epidemią koronawirusa,   na razie tylko dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca będą wznowione loty międzynarodowe.  Zarówno Polaków, jak i obcokrajowców przyjeżdżających do Polski nie będzie obowiązywała kwarantanna.

Jak mówił premier,  dzięki skutecznej strategii rząd częściowo przywrócił gospodarkę do działania i podjął decyzję o otwarciu granic z państwami UE od 13 czerwca.

Uczymy się. (…) Dzięki temu mogliśmy szybko spowodować powrót gospodarki na razie na trzeci, czwarty bieg, a za chwilę – mam nadzieję – na piąty bieg” – mówił Morawiecki. Jak najszybciej potrzebujemy przywrócić kontakty handlowe z Unią Europejską –   dodał szef rządu

Od 13 czerwca na granicy będą prowadzone kontrole wyrywkowe – tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce. Granice zewnętrzne UE pozostają  nadal zamknięte.

Polska poinformowała Komisję Europejską, że od soboty, 13 czerwca, znosi kontrole i ograniczenia w przekraczaniu granic wewnętrznych UE. Informację  przekazał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki do komisarz ds. wewnętrznych Ylvi Johansson. Jeszcze w piątek 5 czerwca  na posiedzeniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych i administracji Polska była jednym z kilku krajów UE, który nie deklarował żadnej decyzji w tej kwestii.  Wiele  krajów UE zapowiedziało wcześniej, że otworzy swoje granice na inne kraje UE w połowie miesiąca.  Włochy już są otwarte dla podróżnych. Z zestawienia Komisji Europejskiej przygotowanego na podstawie notyfikacji nadsyłanych przez poszczególne kraje  wynika, że 15 czerwca granice otwierają m.in. Niemcy, Litwa, Belgia, czy Portugalia.

Wszyscy polscy obywatele znajdujący się poza granicami przez cały czas mogą wracać do Polski, są oni jednak poddawani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Kwarantanna nie obowiązuje osób, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim oraz kierowców transportu kołowego – np. autobusów i busów. Ruch towarowy przez cały czas odbywał  się bez zakłóceń.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka,  ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *