Od ogniska, przez sztuczne ognie, do pokazu dronów, czyli jak Turyn świętuje imieniny Patrona miasta – świętego Jana Chrzciciela

To, że w prawie każdym mieście, czy miasteczku, święto Patrona miasta jest okazją do hucznego świętowania, nikogo we Włoszech nie dziwi. Można  tu nawet zakupić przewodnik, który opisuje tego typu uroczystości i towarzyszące im wydarzenia na terenie całej Italii. Jak choćby najsłynniejsze z nich, na południu kraju – święto świętej Rozalii (festa di Santa Rosalia) w Palermo – dnia 15 lipca, świętego Januarego (festa di San Gennaro) w Neapolu – 19 września, czy na północy – święto świętego Ambrożegom (sant’Ambrogio) w Mediolanie – 7 grudnia, czy wreszcie w Turynie – świętego Jana Chrzciciela (San Giovanni) dnia 24 czerwca.

            To tradycja, która w stolicy Piemontu ma swoją już ponad 700 letnią historię. Jej nieodłączne elementy, takie jak przemarsz orszaku ubranego w historyczne stroje, wielkie ognisko i pokaz sztucznych ogni przetrwały przez stulecia. Zaś od dwóch lat, do tych dość tradycyjnych obchodów, dołączyły kolejne, niezwykle współczesne elementy. Są to nocne pokazy ponad 200 dronów, sterowanych synchronicznie, które oglądało w minionych latach ponad 35.000 ludzi. Niezwykłe, doprawdy przejawy działania zaawansowanej technologii w służbie prastarej tradycji.

            W tym roku po raz pierwszy, z wiadomych powodów, Turyńczycy i ich goście nie będą mogli tłumnie, jak do tej pory, uczestniczyć w historycznym orszaku. Nie będą mogli oglądać płonącego czerwcowego stosu, znanego dobrze także wielu innym europejskim tradycjom kulturowym, takim chociażby jak nasza polska Noc Świętojańska, czy brać po prostu udziału w dobrej zabawie pod gołym niebem.

Ale za to, w tym roku po raz pierwszy Turyn będzie świętował nie tylko z Piazza Castello (Placu Zamkowego), jak do tej pory, ale również z centrum Florencji i Genui, bowiem te trzy miasta, właśnie wspólnie będą brać udział w wielkim show, (bo chyba to tak należy określić) z udziałem licznych gwiazd, jak, m.in.: Luciana Littizzetto, Niccolò Fabi, gli Eugenio in Via Di Gioia. Carlo Conti, Irene Grandi, Pierfrancesco Favino, Diodato i wielu innych.

Główna transmisja będzie przeprowadzona z Mole Antoneliana – Muzeum Kina, budowli, która jak już kiedyś pisałam, jest symbolem Turynu. Została przewidziana zarówno część wspólna transmisji, w tym wirtualna podróż przez wszystkie trzy historyczne centra i ich skarby, jak i dalsze części wydarzenia, różne dla poszczególnych miast.

I choć niektórym z pewnością brakować będzie śpiewów przy ognisku podczas tej szczególnej nocy, to może mimo wszystko, warto się przekonać, do tej nowej wersji z XXI wieku…

Środa 24 czerwca w godzinach: 21.00/23.30 – “La Notte di San Giovanni”, – bezpośrednia transmisja telewizyjna na kanale Rai Premium (canale 25 ddt),

– od około godziny 21 w streamingu na platformie RaiPlay – na platformie cyfrowej: www.sangiovannix3.it

A tak było w 24 czerwca 2019 roku w Turynie:

Korespondentka z Piemontu: Katarzyna Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.