Jak zgłosić swój udział w drugiej turze wyborów 2020 za granicą?

Ustalony kalendarz wyborczy skrócił terminy na wykonanie niezbędnych czynności wyborczych. Ustawa z 2 czerwca określiła sposób organizacji wyborów prezydenckich w kraju i za granicą. We Włoszech odbędą się one wyłącznie drogą korespondencyjną. By oddać głos w pierwszej turze i otrzymać na czas pakiet wyborczy należało zgłosić się do dnia 15 czerwca. A co z drugą turą?
Wyborca, który zgłosił swój udziału w wyborach w pierwszej turze, automatycznie dostanie pakiet do głosowania w drugiej turze na ten sam adres.   

Jak informuje pan Minister Szymon Szynkowski vel Sęk – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – ci obywatele polscy, którzy nie zgłosili się do wyborów korespondencyjnych w pierwszej turze, a zechcą zagłosować w drugiej turze, będą mieć tylko jeden dzień, aby zgłosić konsulowi zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownej turze,  najpóźniej do dnia 29 czerwca. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Podyktowane jest to krótkim czasem organizacji wysyłki pakietów wyborczych do obywateli polskich.


Informację o tym znajdziemy na stronie:  

https://www.gov.pl/web/wlochy/glosowanie-za-granica-w-wyborach-prezydenta-rzeczypospolitej-w-2020-r  w zakładce Spis wyborców – jak się dopisać?


„W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie dokonał zgłoszenia, może po dniu pierwszego głosowania dokonać takiego zgłoszenia, w przypadku głosowania korespondencyjnego do dnia 29 czerwca 2020 r., do godz. 24:00″

Korespondencja Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *