Nicolass Otto – niebanalny naukowiec

Aby samochód mógł się przemieszczać, niezbędny jest silnik. Dla nas jest to coś oczywistego i powszechnego. Jednak początki stworzenia silnika samochodowego, który wykorzystywany jest do dzisiaj, nie były proste. Za jego wynalazcę uważa się Nicolassa Otto – niemieckiego naukowca, który podjął udaną próbę stworzenia silnika, który będzie mógł stanowić jednostkę napędową i umożliwi przemieszczanie się.

Dlaczego Otto był wyjątkowym naukowcem?

Niewątpliwe na wielkie uznanie zasługuje fakt, że Nicolass Otto był samoukiem. Edukację zakończył w wieku 16 lat. Mimo to dokonał niesamowitego wynalazku, jakim jest silnik o zapłonie iskrowym. Swoje prace nad silnikiem rozpoczął w 1860 roku, a inspiracją dla Otto był wynaleziony przez Etienne Lenoir silnik gazowy. Nicolass Otto twierdził, że silnik gazowy mógłby mieć lepsze wyniki, gdyby był napędzany paliwem płynnym. Dlatego też rozpoczął prace nad udoskonaleniem.

Silnik czterosuwowy

Otto poszedł o krok dalej i stworzył zupełnie nowy rodzaj silnika, różniący się od dwusuwego wynalezionego przez Etienne Lenoir. W 1862 powstał silnik czterosuwowy, a Otto pracował nad jego poprawnym działaniem. Stworzony silnik był oparty o mechanizm, gdzie tłoki przekazywały powstałą energię przez zębatkę, a nie jak do tej pory przez mechanizm korbowy. Takie rozwiązanie pozwoliło zaoszczędzić zużycie paliwa prawie o jedną trzecią. W 1867 roku ruszyła produkcja silników czterosuwowych, które napędzane były sprężoną mieszanką paliwową. Powstał również prototyp silnika z fazami pracy: ssanie – sprężanie – ekspansja – wydech. Do dzisiaj wykorzystuje się ten cykl, który został nazwany na cześć twórcy, cyklem „Otto”. Wynalezione przez Nicolassa Ottona rozwiązania pozwoliły na szybki rozwój i powstanie różnych typów silnika.

Ponadto Otto był pierwszym wynalazcą, którego rozwiązania znalazły zastosowanie w praktyce. W 1884 roku silnik Ottona został zamontowany w motorowerze, a rok później w karecie. Natomiast w 1889 po raz pierwszy silnik został użyty do napędu lekkiego czterokołowca ze stalowymi kołami. Co więcej, Otto był wynalazcą elektrycznego zapłonu dla silników benzynowych. Zapłon benzyny od powstałej iskry elektrycznej powodował odepchnięcie tłoków w dół i obracanie wału korbowego. Dzięki temu możliwe się stało, aby wykorzystywać inne paliwa płynne niż benzyna do napędu silnika.

Produkcja silników

Nicolass Otto nie tylko wynalazł nowy rodzaj silnika, ale również zajął się jego produkcją. Od 1864 roku, najpierw jednostkowo, a potem masowo zaczęto produkcję silników w fabryce założonej przez wynalazcę. Początkowo produkowano silniki dwusuwowe, a następnie udoskonalone czterosuwowe. Co jest istotne, firma działa do dzisiaj. Silnik wynaleziony przez Nicolassa Otto obecnie wykorzystywany jest w wielu pojazdach, takich jak motocykle i łodzie motorowe. Ponadto silnik czterosuwowy odegrał istotną rolę w wynalezieniu samolotu i skonstruowaniu samolotu. Początkowo wszystkie samoloty były wyposażane w silniki spalinowe wykorzystujące cykl „Otto”.

Silnik odkryty przez Nicolasa Otto stanowił podwalinę do obecnie produkowanych silników spalinowych, z których słynie niemiecka firma https://www.bthfast.pl/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.