INPS – nowa rewolucyjna usługa pozwalająca zgłosić nieuczciwych pracodawców

CIP to nowa usługa INPS dla pracowników, którzy mogą sprawdzać wszystkie informacje na temat zabezpieczenia społecznego oraz zgłaszać anomalie w tym także nieuczciwych pracodawców. To  także narzędzie, które może być cenną pomocą dla pracownika w uznaniu jego praw.

Pracownicy będą mogli zgłosić się między innymi w następujacych sytuacjach:

  • kiedy pracownik jest ofiarą nielegalnego postępowania ze strony pracodawcy np. pracodawca, który obiecuje zatrudnić, ale nadal nie zrobił legalnego kontraktu o pracę.
  • pracodawcy, którzy zatrudniają pracownika na podstawie umowy o pracę na kilka godzin tygodniowo, ale który faktycznie wykorzystuje  pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin.
  • pracodawcy, którzy wykonują swoją  pracę przez więcej godzin niż to wynika z umowy  bez płacenia podwyżek i wynagrodzenia za nadgodziny.

To tylko niektóre sytuacje kiedy pracownicy są ofiarami nadużyć ze strony pracodawcy . Z nową usługą CIP pracownik może sam zgłosić za  pośrednictwem  INPS nieprawidłowości związane z pracą.

Jak działa CIP ?

W usłudze Cip wprowadzonej przez INPS na oficjalnej stronie internetowej pracownicy będą mogli zgłaszać nielegalną pracę , oraz wszelkie nieprawidłowości i błędy firmy lub pracodawcy, dla którego pracują,także oszustwa i nieuczciwość ze strony pracodawcy np. takie jak niepłacenie nadgodzin, trzynastki czy  dodatku rodzinnego.

Dzięki usłudze świadczonej przez INPS pracownicy będą mogli sprawdzić także swoją pozycję zawodową i status zabezpieczenia społecznego w czasie rzeczywistym, łącząc się z witryną INPS i oferowaną usługą, sprawdzając czy są rzeczywiście zatrudnieni, czy składki są regularnie opłacane, jeśli zatrudnienie jest zgodne z ustaleniami .

Co jeszcze oferuje Cip?

Usługa jest łatwa w użyciu i dość intuicyjna, niekoniecznie potrzebny jest  komputer, gdyż istnieje również specjalnie stworzona aplikacja na smartfony. Dzięki temu narzędziu, oprócz zwykłego przeglądania informacji związanych ze stosunkiem pracy, pracownik może zgłaszać wszystkie stwierdzone rozbieżności i niespójności.W praktyce, dzięki temu innowacyjnemu narzędziu, pracownik może zgłaszać każdą stwierdzoną nieprawidłowość.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron arte4you.com
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *