Włoskie aranżacje – strefa relaksu

Dobrze zaprojektowany salon to taki, w którym życie toczy się w naturalny sposób – wraz z jego mieszkańcami. Mieszkanie zaś powinno przeobrażać się z cyklem Słońca. Dzień zaczyna się od Jutrzenki czyli – śniadania w kuchni, a kończy o zachodzie – na wygodnej sofie w salonie.


Często zapominamy o tym, że atrakcyjność produktu do naszego wnętrza to nie tylko kwestia wizualna. Meble odbieramy wszystkimi zmysłami, najważniejszy jest dotyk, a za nim idzie w parze komfort użytkowania.


Wzorem są najnowsze trendy, corocznie prezentowane na międzynarodowych targach wnętrzarskich w Mediolanie – Salone del Mobile. W związku z pandemią wywołaną koronawirusem – w tym roku włoska stolica mody wstrzymała wszystkie uroczystości, pokazy oraz imprezy kulturalne. Najnowsze wiadomości na temat najlepszego wzornictwa są dostępne online. Światowi projektanci oferują całą gamę rozwiązań, od łagodnych i przytulnych po wyraziste i zdecydowane. Polecają wyjątkową przestrzeń do życia…


W przypadku strefy wypoczynkowej nie ma jednego wzorca. Fotele kanapy i sofy powinny być opracowane oraz precyzyjne dopasowane do indywidualnych potrzeb. Służą do tego rozwiązania konstrukcyjne. Są nimi pasy tapicerskie (często wykonane przez włoską firmę Pirelli) dające wytrzymałość, pianki z pamięcią kształtu i naturalne pierze. Dzięki odpowiednio dobranym elementom nasza sofa może mieć twarde siedzisko, tak, aby była idealna do spania lub przeciwnie – miękkie i wygodne – w sam raz na zszargane nerwy, do wypoczynku z dobrą książką, w miłym towarzystwie lub z pilotem w ręku. Wśród propozycji dominują praktyczne zestawy modułowe o uproszczonej geometrii i zaokrąglonych formach.


Wśród kolorów przeważają (już kolejny sezon) barwy ziemi: czyli brązy i szarości w przeróżnych odcieniach, ciepłe tony żółtego, w tym modnej musztardy, czerwonego i pomarańczowego oraz uniwersalna biel – a to wszystko można przełamać zielenią w jej zróżnicowanej tonacji.

Brawurowy green nie schodzi z afisza… Ponadto bazą do stworzenia stylowego salonu mogą być także pastelowe i delikatne odcienie niebieskiego oraz pudrowy róż. W modnych propozycjach nie brakuje miętowej szarości, stonowanego odcienia eukaliptusa, intensywnej ciemnej zieleni i granatu.

Pastelowe kolory można zastosować na ścianach – zamiast klasycznej bieli. Nie tylko harmonijnie łączą się one z innymi barwami, ale również przez efekt kontrastu, ciekawie eksponują meble i dodatki. Wystarczy zmiana koloru i… nagle widać więcej.


Jakie inne nowości lansuje włoska stolica mody? Otóż projektanci marek prezentują powrót do odnajdowania piękna w prostocie i niedoskonałości. Drewno jest zatem pełne pęknięć i sęków, w swojej rzeczywistej i często obłej formie. Nadal dominuje kierunek łączenia deseni i faktur.


Mediolan udowadnia, iż warto podążać za tropikalnym trendem… Mnóstwo roślin, a w szczególności egzotycznych, lasy w szkle, naturalne materiały i ogólna inspiracja przyrodą – to kierunek, który zdecydowanie dominuje w kolekcjach prezentowanych przez światowe marki.

Nie możemy być obojętni wobec zmian zachodzących w naturze. Podejmujemy działania – a liczy się każda zmiana nawyków i stylu życia. Wybieramy zatem naturalne materiały, produkty roślinne oraz otaczamy się zielenią. Do salonu (ze względu na swoje właściwości), włoscy projektanci zalecają zielony akcent w postaci lilii i fikusa. Lilia jest
bulwiastą rośliną posiadającą około osiemdziesięciu różnych gatunków. Jest tajemnicza, majestatyczna i wygląda arystokratycznie i dumnie. Nie bez powodu jest symbolem królów i atrybutem boskości. Biorąc pod uwagę jej piękne i oryginalne kwiaty – bardzo często jest używana do celów dekoracyjnych. Ponadto nie wymaga zbyt dużej ilości światła ani szczególnej pielęgnacji. Ukwiecone doniczki wydzielają delikatny i bardzo przyjemny zapach – dzięki temu dodatkowo ozdobią nasz salon. Figowiec (fikus) – to niezwykle popularna roślina doniczkowa. Ceniona jest ze względu na swoje walory estetyczne, bogactwo dekoracyjne i efektowne odmiany. Daje nam wiele możliwości aranżacyjnych, w związku z tym jest chętnie stosowana w domach, biurach, holach i budynkach publicznych. Istnieje ogromna ilość odmian fikusów a ich warunki uprawy są stosunkowo łatwe. Posiada ważną dobroczynną właściwość – pochłanianie formaldehyd – wrogów naszego zdrowia.


Funkcjonalna strefa wypoczynkowa powinna być mobilna i rozłożysta, aby dobrze zorganizować przestrzeń i zapewnić miejsce do odprężenia w większym gronie. Zwykle towarzyszy jej stylowy stolik kawowy oraz ciekawa lampa stojąca. Włoscy projektanci proponują ustawienie przy kanapie lampy podłogowej zapewniającej nastrojowe światło,
przy którym także można poczytać.


Kominek doskonale poprawi atmosferę, nada wigoru, dobrej energii a dodatkowo ociepli wnętrze. Telewizor – to ważny element wyposażenia salonu. Można go postawić na szafce rtv nawiązującej stylem do reszty mebli, zawiesić lub wbudować w ścianę. Najlepiej ustawić go tak, aby jego odbiór był najlepszy.


Modułowe meblościanki to meble o prostej i lekkiej konstrukcji – najczęściej z otwartymi półkami przymocowanymi do delikatnych metalowych lub drewnianych listew przyściennych. Ich funkcjonalność polega na tym, iż można je łączyć w dowolne kombinacje z pojedynczych części. Żeby zachować minimalistyczny porządek, konieczne są schowki tak pomyślane, aby na wszystko było miejsce, i co najważniejsze – zawsze
pod ręką. Dom powinien być „corbusierowską maszyną do mieszkania” i reagować na potrzeby jego mieszkańców, a zmienia się, ponieważ to my się zmieniamy…

Przypis od autorki: Zdjęcia zawarte w powyższym artykule, zostały udostępnione za specjalną zgodą kierownika biura marketingu i komunikacji Lube Industries s.r.l. – Nadii Del Pupo. Wszystkie materiały są
objęte prawem autorskim.

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, doradca polsko- włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.
Kontakt: [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 3 =