Włochy: Antykryzysowy dekret sierpniowy premiera Conte

Wzrost zarażeń Covid-19 w ostatnich dniach we Włoszech, szczególnie wśród młodych ludzi, spowodował kolejny trudny ale konieczny krok włoskiego rządu. Premier Conte ponownie stanął wczoraj przed kamerami z apelem do społeczeństwa aby nie niweczyć dotychczasowych starań i wyrzeczeń, chociaż dodał uspakajając: „Nie chcemy nowych ograniczeń, przeciwnie, wkrótce uruchamiamy kolejne otwarcia”. Lecz usilnie podkreślał, że w tej fazie trzeba zachowywać się ostrożnie, uważnie i inteligentnie, w sposób odpowiedzialny. Trzeba dbać nie tylko o nasze własne zdrowie, ale i o zdrowie naszych bliskich. Utrzymuje się obowiązek noszenia maseczek w miejscach zamkniętych, zachowanie dystansu przynajmniej 1 metra, i pozostanie w domu w przypadku temperatury ciała 37,5°C

Jednocześnie aby sprostać dramatycznej sytuacji gospodarczej kraju rząd włoski uchwalił tzw. dekret sierpniowy, który wejdzie w życie 10 sierpnia i zakończy się 7 października. To już trzeci tego typu dekret podjęty w celu ograniczenia kryzysu spowodowanego pandemią. Łączne środki przydzielone przez rząd w ostatnich 5 miesiącach sięgają 100 miliardów euro.

Dekret przewiduje m.in obniżkę kosztów pracy o 10%, plan reindustrializacji południowych regionów, możliwość spłaty podatków w ratach rozłożonych na okres 24 miesięcy, ogromne wsparcie dla przemysłu motoryzacyjnego, szczególnie w ramach promocji aut elektrycznych, 100 procentowa podwyżka emerytur dla niepełnosprawnych, jednorazowa pomoc w wysokości od 400 do 800 euro dla rodzin znajdujących się w wyjątkowo dramatycznej sytuacji, przedłużenie zapomogi dla zawieszonych pracowników cassa integrazione, dodatkowe środki na szkolnictwo, turystykę, sektor medyczny, finansowanie programu „bezpieczne drogi”, i wiele innych.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *